Kiedyś "miasto, które przeżyło wojnę", dziś wabi turystów

Warszawa

Schicht: Warszawa kojarzy się z dynamicznym, atrakcyjnym miastemTVN24 BIŚ
wideo 2/2

W ubiegłym roku stolicę Polski odwiedziło ponad 20 milionów przyjezdnych, którzy wydawali średnio 750 złotych dziennie. Wkład turystyki w PKB Warszawy wyniósł ponad 15 miliardów złotych - wynika z raportu opublikowanego przez Stołeczne Biuro Turystyki (SBT).

Wśród 20 mln 793 tys. turystów, którzy odwiedzili Warszawę w 2016 roku, ponad 2,7 mln stanowili turyści zagraniczni.

Inne skojarzenia

- Kiedyś turystom zagranicznym Warszawa kojarzyła się z miastem, które przeżyło wojnę, zostało zniszczone, a potem odbudowane. I tylko tyle o nim wiedzieli. W tej chwili mają inne, bardzo pozytywne skojarzenia. Mówią, że jest to miasto dynamiczne, pełne przyjaznych ludzi, w którym jest bardzo dużo atrakcji i w którym gastronomia stoi na bardzo wysokim poziomie - powiedziała w programie "Bilans" Maria Schicht ze Stołecznego Miasta Turystyki.

Jeżeli chodzi o narodowości to najchętniej do Warszawy przyjeżdżają Brytyjczycy (12 proc.), Niemcy (11 proc.) oraz Francuzi (7 proc.).

Turystom krajowym towarzyszą natomiast nieco inne skojarzenia. - Im Warszawa kojarzy się przede wszystkim z miastem biznesu, potem z historią i edukacją - dodała Schicht.

Szacunkowa liczba turystów w Warszawie w 2016 roku
Stołeczne Biuro Turystyki

Atrakcyjne miasto

Turyści przebywają w Warszawie średnio 4,5 dnia i oceniają atrakcyjność miasta na 8,18 w skali od 1 do 10. - Dla turystów zagranicznych, największymi atrakcjami stolicy Polski są Stare Miasto, Pałac Kultury i Nauki oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Turyści krajowi, wśród największych atrakcji, wymieniają Muzeum Powstania Warszawskiego, Stare Miasto oraz Łazienki Królewskie - powiedziała Schicht.

Z raportu SBT wynika, że turysta wydaje w Warszawie średnio 739 zł dziennie. - Turysta krajowy wydaje przeciętnie 402 zł dziennie, natomiast turysta zagraniczny prawie 1482 zł. - sprecyzowała Schicht.

Zaznaczyła, że w 2016 roku miasto wydało 5,5 mln zł z własnych środków na cele turystyczne, a do kasy ratusza wpłynęło prawie 100 mln zł. - Mnożnik jest imponujący - dodała.

Turystyka w Warszawie
Stołeczne Biuro Turystyki

"Turystyka w Warszawie. Raport 2016" opracowany przez Stołeczne Biuro Turystyki powstał na podstawie blisko 200 różnorodnych źródeł: badań, opracowań, informacji prasowych i artykułów, stron internetowych czy informacji zebranych bezpośrednio od działających w stolicy instytucji. Dokument zawiera podstawowe dane dotyczące m.in. wielkości ruchu turystycznego, bazy noclegowej, najważniejszych stołecznych atrakcji, a także wpływu turystyki na gospodarkę Warszawy.

Czytaj także na tvn24bis.pl

tol/gry