Kiedy zamykać stadiony? Powstaje instrukcja dla wojewodów

Warszawa

M. Kostrzewa / Legia.com"Żyleta" na stadionie Legii

Katalog dobrych praktyk powstaje po na specjalnym posiedzeniu przedstawicieli policji i wojewodów z całego kraju. W Płocku debatowali o bezpieczeństwie imprez masowych.

- Opracowaliśmy listę, która składa się z kilkudziesięciu punktów. Całość jest podzielona na trzy części. Pierwsza odnosi się do działań, jakie trzeba podjąć przed imprezą masową, druga część dotyczy działań w dniu imprezy. Ostatnia to podpowiedź, o czym trzeba pamiętać już po zakończonej imprezie. Chodzi tutaj między innymi o analizę całego przedsięwzięcia, wyciągniecie wniosków – tłumaczy w rozmowie z tvnwarszawa.pl Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

"Żyleta" zamykana przez race

Nie bez powodu Mazowsze było gospodarzem narady. Wojewoda Mazowiecki wiele razy podejmował decyzję o zamykaniu trybuny dla zagorzałych kibiców, tzw. "Żylety", na stadionie Legii z powodu odpalania rac.

- Wiele punktów zawartych w liście bazuje na naszych doświadczeniach. Nasze działania i stosowane metody zostały przyjęte jako wzorce – podkreśla wojewoda.

"Kluby oczekiwały"

Kozłowski podkreśla, że dokument ujednolici działalność służb i urzędów w całym kraju w zakresie bezpieczeństwa imprez masowych. – Tej spójności w działaniu oczekiwały od nas przede wszystkim kluby piłkarskie – podkreślił wojewoda.

Opracuje policja

Dokument powstaje na bazie obowiązujących przepisów, we współpracy z Komendą Główną Policji. Funkcjonariusze opracują go i roześlą do wojewodów. Ci mają zacząć stosować się do wytycznych za kilka tygodni.

bf/mz