Kiedy wrócą do mieszkań? Odpowiedź po badaniach

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plPrzy Szkolnej trwają badania

Najpóźniej w sobotę okaże się, czy mieszkańcy mogą wracać do budynku przy ul. Marszałkowskiej, gdzie przed tygodniem doszło do poważnej awarii. Na razie u zbiegu ul. Świętokrzyskiej ze Szkolną trwają badania.

- Chcemy sprawdzić, czy wykonane przez nas stabilizacje przyniosły odpowiednie efekty - tłumaczy Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum AGP, które buduje centralny odcinek II linii metra.

Zastrzyki z betonu

Chodzi o zagęszczanie gruntu pod fundamentami budynku, które odbywało się w ostatnich dniach. Robotnicy i inżynierowie zabezpieczali fragment pod budynkiem przy ul. Marszałkowskiej za pomocą zastrzyków niskociśnieniowych.

Było to konieczne, bo w piątek, tydzień temu nad ranem doszło do poważnej awarii u zbiegu ul. Świętokrzyskiej i Szkolnej. Uszkodzona została instalacja wodociągowa. Woda podmyła pobliskie budynki. Strażacy ewakuowali mieszkańców z dwóch z nich.

Kiedy wrócą do mieszkań?

W ubiegłą sobotę, część mieszkańców wróciła do domów. Jeszcze przed tygodniem władze miasta przewidywały, że pozostali wejdą ponownie do swoich mieszkań w najbliższy weekend.

- Nie wykluczyliśmy, że mieszkańcy wrócą do swoich mieszkań w ten weekend, ale bezpieczeństwo ponad wszystko. Najpóźniej jutro będziemy znali wyniki badań i okaże się, czy mogą wrócić do swoich domów - zaznacza w rozmowie z tvnwarszawa.pl Agnieszka Kłąb, z-ca rzecznika ratusza. Do tego czasu ewakuowane osoby będą miały zapewnione miejsce w hotelu.

Tymczasem eksperci wciąż badają przyczyny awarii. Może to potrwać jeszcze kilka, bądź kilkanaście dni. Koszty awarii, do jakiej doszło w nocy z czwartku na piątku pokryje wykonawca prac.

ran/par

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości