Kiedy rozbudowa II linii? "Mam nadzieję, że w przyszłym roku"


- Jeśli nie będzie odwołań od wyników przetargu, to w przyszłym roku możemy zacząć budowę kolejnych stacji - zapowiedziała w "Faktach po Faktach" Hanna Gronkiewcz-Waltz. Prezydent stolicy podkreśliła, że - wbrew opiniom krytyków - tempo budowy centralnego odcinka II linii metra było dobre, a cena niewygórowana.

- Fizycznie wybudowaliśmy metro w trzy lata. To nie jest złe tempo budowy. Dla porównania metro w Budapeszcie pod Dunajem budowano w latach 2006-2014 - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz i przypomniała, że dzięki unieważnieniu pierwszego przetargu udało się zaoszczędzić ok. miliard złotych.

Prezydent stolicy opowiadała też o planach dalszej rozbudowy II linii. - Przetarg, który rozpisaliśmy na sześć kolejnych stacji, trzech w stronę Bemowa i trzech w stronę Pragi, mamy nadzieję rozstrzygnąć w połowie tego roku. Jeśli nie będzie odwołań, to w przyszłym roku, nie potrafię powiedzieć kiedy dokładnie, możemy zacząć budowę - stwierdziła Gronkiewicz-Waltz i dodała, że wszystkie nowe stacje zostaną oddane jednocześnie.

Rok gwarancji na schody

Prezydent stolicy odniosła się także do awarii schodów ruchomych, do których doszło w ciągu kilku godzin po otwarciu podziemnej kolejki. - W jednym przypadku był to akt wandalizmu. Ktoś wsadził w schody metalowy pręcik. O przyczynach dwóch pozostałych awarii na razie nie wiemy, będziemy to sprawdzać. Pamiętajmy, że na całej II linii jest 47 ciągów schodowych - tłumaczyła Hanna Gronkiewcz-Waltz i zapewniła, że schody objęte są roczną gwarancją.

W rozmowie poruszono tez temat remontu Łazienkowskiego. Prezydent stolicy powtórzyła, że wykonawca przeprawy zostanie wyłoniony w drodze negocjacji, bez ogłaszania przetargu.

– To znacznie skraca procedury – stwierdziła Gronkiewicz-Waltz. Zauważyła przy tym, że nawet gdyby nie doszło do pożaru, most musiałby przejść generalny remont w ciągu kilku najbliższych lat. - Był w końcówce żywota, w pełni skorodowany – przekonywała.

Niedzielna premiera

Na to otwarcie warszawiacy czekali od miesięcy. Pierwsi pasażerowie wsiedli do wagoników o 9.40. Z okazji uruchomienia II linii metra przez całą niedzielę przejazdy tym odcinkiem podziemnej kolejki są bezpłatne. Jak poinformowała w niedzielę o godz. 18 prezydent stolicy, z II linii metra skorzystało 148 tys. osób.

Centralny odcinek drugiej linii metra, o długości ponad 6 kilometrów, połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Ma siedem stacji. Kolejno od zachodu na wschód są to: Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat - Uniwersytet, Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Dworzec Wileński. Z pierwszą linią metra druga krzyżuje się na stacji Świętokrzyska.

Tak wyglądało otwarcie II linii metra:

"To jest historyczny moment"
"To jest historyczny moment"TVN24
Pierwsi pasażerowie
Pierwsi pasażerowieArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

jk

Pozostałe wiadomości