Kiedy kolejne fragmenty POW? Projektują i czekają na pieniądze

Mówi Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA
Mówi Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA
Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl
Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.plMówi Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA

Kierowcy cieszą się 20-kilometrowym odcinkiem Południowej Obwodnicy Warszawy od Konotopy do Puławskiej. Dopytują jednak, kiedy obwodnicą będzie można pojechać dalej, do węzła Lubelska. Na razie drogowcy prowadzą pomiary w terenie i pracują nad dokumentacją.

- Dla odcinka POW pomiędzy Puławską a węzłem Lubelską prowadzone są prace dokumentacyjne związane z opracowaniem koncepcji programowej, czyli uszczegółowienie zapisów decyzji środowiskowej wybranego wariantu przebiegu trasy. Wykonywane są m.in. prace geologiczne – mówi tvnwarszawa.pl Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka prasowa warszawskiego oddziały Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

- Trasa będzie budowana po zapewnieniu środków finansowych - dodaje. Konkretne terminy na razie nie padają.

W sierpniu tego roku na tvnwarszawa.pl pisaliśmy o odwiertach wykonywanych na Wiśle. To właśnie jeden z elementów prac dokumentacyjnych. W tym przypadku, trzeba było wykonać pomiary pod most Południowy, jeden z elementów kolejnego odcinka obwodnicy.

Czekają na pieniądze

Kiedy dokumentacja zostanie zatwierdzona, drogowcy będą musieli wybrać konkretny wariant realizacji inwestycji.

Pierwsza możliwość zakłada, że GDDKiA przygotowuje projekt budowlany i ogłasza przetarg na wykonawcę, który wybuduje kolejny fragment obwodnicy. Druga to ogłoszenie przetargu na firmę, która sama przygotuje projekt budowlany, a później wybuduję obwodnicę.

- Bez względu na wybraną opcję trzeba poczekać na środki finansowe – zastrzega rzeczniczka.

Inwestycja jest na liście projektów ministerstwa transportu, których realizację przewidzianona lata 2014-2020.

Tunel przez Ursynów

Ten fragment obwodnicy ma mieć trzy pasy ruchu w obie strony. Na Ursynowie obwodnica będzie biegła w ponad dwukilometrowym tunelu pod linią metra. Od ul. Przyczółkowej do mostku nad rzeką Wilanówką poprowadzona zostanie na nasypie. Drugi tunel pojawi się w Wawrze i przetnie tory kolejowe oraz ulicę Patriotów.

Wawer i Wilanów połączy nowa przeprawa - most Południowy. Ze względu na ptactwo będzie to konstrukcja tradycyjna, płaska, bez lin i pylonów, podobna do mostu Marii Skłodowskiej-Curie.

Wzdłuż całej trasy przewidziana jest ścieżka rowerowa. Ponadto na odcinku od węzła Puławska do węzła Lubelska, który powstanie we wsi Majdan w gminie Wiązowna, będzie siedem przejść dla dzikich zwierząt.

Wyprowadzić tiry z miasta

Cała południowa obwodnica połączy dwa wyloty autostrady A2, która stanowi część europejskiej trasy E30 z Cork w Irlandii do Omska w Rosji. Obwodnica w ogromnym stopniu uwolni Warszawę od ciężarówek przejeżdżających tranzytem przez miasto.

Południowa Obwodnica Warszawytargeo.pl,, tvn24.pl

TAK WYGLĄDAŁY ODWIERTY POD MOST POŁUDNIOWY:

Ruszyły odwierty pod most Południowy
Ruszyły odwierty pod most Południowytvnwarszawa.pl

bf/b

Pozostałe wiadomości