Kiedy i jak odbierzesz Kartę Warszawiaka? Radni dopytują

Warszawa

ZTMOd nowego roku będzie obowiązywać karta warszawiaka

Od stycznia zacznie obowiązywać nowa taryfa biletowa. Jedną z nowości ma być Karta Warszawiaka, dzięki której płacący podatki w stolicy będą mogli taniej niż inni kupić bilety długookresowe. Opozycyjni radni twierdzą, że mieszkańcy stolicy utkną w ogromnych kolejkach po odbiór specjalnego hologramu.

W przyszłym roku bilet miesięczny ma kosztować 110 zł, ale ci, którzy będą mieć Kartę Warszawiaka, zapłacą za niego 98 zł. Za bilety 90-dniowe posiadacze Karty Warszawiaka zapłacą w przyszłym roku tyle, co dziś, tj. 250 zł. Pozostali będą musieli wydać o 30 zł więcej.

Dla kogo ta karta?

Karta ma być wydawana osobom, które mieszkają w Warszawie i płacą tu podatek dochodowy PIT. Będą mogli oni odebrać specjalny hologram, który trzeba będzie przykleić na posiadaną kartę.

- Jeszcze przed referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz mogliśmy usłyszeć, że kampania informacyjna o karcie i wydawanie hologramów ruszy w listopadzie. Jak na razie na tym się zakończyło – zauważa Jarosław Krajewski, radny PiS.

Jak dodaje Krajewski, jako optymista chciałby, aby nie było żadnych problemów z odbiorem specjalnych znaczków. – Mam obawy, ze pasażerowie utkną w ogromnych kolejkach. Od uchwały w sprawie utworzenia karty minął już miesiąc i nadal nie wiemy, jak i gdzie odebrać hologram – wytyka radny. To, w ocenie PiS, ma być powodem dantejskich scen.

Stołeczni radni w najbliższy czwartek chcą od prezydent Warszawy uzyskać informacje na temat stanu wprowadzenia nowej taryfy biletowej i Karty Warszawiaka.

"Kampania w grudniu"

Ratusz w rozmowie z tvnwarszawa.pl zapewnia, że wszystko odbędzie się sprawnie.

- Na początku grudnia ruszamy z dużą kampanią informacyjną odnośnie nowej taryfy biletowej, która będzie obowiązywać od nowego roku. Będziemy informować między innymi o nowym bilecie 75-minutowym i o tym, jak zdobyć Kartę Warszawiaka. Robimy wszystko, aby specjalne hologramy były do obioru nie tylko w siedzibie Zarządu Transportu Miejskiego, ale również w punktach obsługi pasażera i wydziałach dzielnic. Mamy nadzieję, że tych kilka tygodni wystarczy na wprowadzenie Karty Warszawiaka – zapewnia Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza.

Jarosław Jóźwiak o Karcie Warszawiaka
Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl
Materiał Łukasza Wieczorka o zmianach cen biletów
TVN 24

bf/mz