Kidawa-Błońska na prezydenta Warszawy? "Nie będę się uchylać"

Warszawa

Flikr / Platforma Obywatelska RP (CC BY-SA 2.0)Małgorzata Kidawa-Błońska

- Jeżeli potwierdzi się, że mam największe szanse, nie będę się uchylała - tak Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) odpowiedziała na pytanie, czy w wyborach samorządowych będzie kandydować na prezydenta Warszawy.

Była marszałek Sejmu była gościem porannej rozmowy w RMF FM.

Podkreśliła, że przede wszystkim jest zainteresowana tym, by Platforma Obywatelska wygrała wybory w Warszawie. - Mamy na szczęście dobrą grupę polityków, którzy mogą tę zaszczytną funkcję pełnić, wystartować w wyborach i mają potencjał, żeby je wygrać - dodała Kidawa-Błońska.

Dopytywana, czy sama też znajduje się w tej grupie, potwierdziła. - Ja jestem też w tej grupie, ale wybierzemy kandydata, który będzie miał największe szanse – zapowiedziała.

Kiedy poznamy ostateczną decyzję partii w tej sprawie? - Jak będziemy wiedzieli kiedy są wybory – powiedziała krótko posłanka.

Małgorzata Kidawa-Błońska od lat jest związana z Warszawą. od 2005 roku zasiada w Sejmie, do którego weszła właśnie z warszawskich list. Wcześniej doświadczenie zdobywała jako warszawska radna.

Była też marszałkiem Sejmu, a także rzeczniczką rządu Donalda Tuska i Ewy Kopacz.

Trzy nazwiska na giełdzie

Na początku lutego szef PO Grzegorz Schetyna zapowiedział, że Platforma będzie chciała wybrać swojego kandydata na prezydenta Warszawy do końca lipca. Wśród osób, które według niego mają szansę na wygranie wyborów, wymienił właśnie Małgorzatę Kidawę-Błońską, Andrzeja Halickiego i Rafała Trzaskowskiego.

Kogo natomiast wystawi PiS? Oficjalnej decyzji – podobnie jak w przypadku PO – nie ma. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział w jednej z telewizji, że partia bierze pod uwagę dwóch kandydatów: Jacka Sasina i Jarosława Krajewskiego.

- Ale też myślimy o innych. Szukamy takich kandydatów, jakim był Andrzej Duda; takich, którzy na początku nie będą mieli wielkich szans, ale jednak będą wygrywać i będą wygrywać również w innych dużych miastach - powiedział Karczewski.

Obecna, urzędująca już trzecią kadencję, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz już kilka miesięcy temu zadeklarowała, że nie zamierza walczyć o czwarta kadencję. Najbliższe wybory – zgodnie z kalendarzem wyborczym – powinny odbyć się jesienią 2018 roku.

CZYTAJ TAKŻE O WSTRZYMANIU REFERENDUM W WARSZAWIE PRZEZ WOJEWODĘ MAZOWIECKIEGO:

Decyzja wojewody
TVN24

PAP/kw/b