Kibice szturmują muzea i Kopernika

Warszawa

archiwum TVNKibice szturmują muzea

Kibice z zagranicy, którzy odwiedzają Warszawę podczas Euro, poznają historię Polski m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego. Więcej zagranicznych gości jest też w Muzeum Narodowy i w Centrum Nauki Kopernik - podaje PAP.

- Widzów z zagranicy jest wyraźnie więcej. Stanowią mniej więcej połowę wszystkich gości, którzy odwiedzają muzeum - powiedział PAP dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Jak dodał, największym zainteresowaniem zagranicznych gości cieszy się film "Miasto Ruin", który przedstawia zniszczenia stolicy po Powstaniu Warszawskim, z lotu ptaka.

Pomógł ObamaKibice z Grecji, Rosji oraz z państw, które po fazie grupowej rozegrają w stolicy mecz ćwierćfinałowy i półfinałowy będą mogli bezpłatnie zwiedzić muzealną ekspozycję. Na specjalnie im dedykowane Dni Greckie i Dni Rosyjskie muzeum zaprasza jeszcze od piątku do niedzieli. Na fanów piłki nożnej będą czekać przewodnicy znający język grecki i rosyjski, którzy przedstawią im historię Powstania Warszawskiego. Ołdakowski dodał, że ideę zaprezentowania ekspozycji muzeum zagranicznym gościom, wzmocniła u muzealników pomyłka prezydenta USA Baracka Obamy, który pod koniec maja, podczas przekazywania Medalu Wolności dla Jana Karskiego, użył sformułowania "polskie obozy śmierci". - Historii Polski nikt za nas nie opowie. Musimy to robić sami, jeśli chcemy, by dzieje naszego kraju były przedstawiane zgodnie z prawdą. To nasz obowiązek - podkreślił szef muzeum.

"Od faraona do Lady Gagi" Wzmożony ruch zagranicznych turystów odnotowuje także Muzeum Narodowe w Warszawie. Widzowie mogą zobaczyć najwybitniejsze dzieła europejskiego malarstwa w galeriach, które otwarto po wielomiesięcznej rearanżacji.

Muzeum zachęca także do przyjrzenia się wystawie czasowej pt. "Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi", na której można zobaczyć sarkofag z okresu starożytnego Egiptu i ogromne zdjęcie odzianej w suknię z surowego mięsa piosenkarki Lady Gagi.

Do przyjścia do muzeum zachętą jest także zrewitalizowany dziedziniec im. prof. Lorentza, gdzie utrudzeni piłkarskimi emocjami kibice mogą odpocząć w położonej wśród zieleni kawiarence. W dniu meczu Polska-Rosja wielu kibiców zza wschodniej granicy odwiedziło także Zamek Królewski w Warszawie. Poza historią i sztuką kibice z zagranicy interesują się także nauką prezentowaną w Centrum Nauki Kopernik. Trwa tam obecnie festiwal kultury piłkarskiej Etno 2012, podczas którego będzie można obejrzeć filmy o futbolu i spotkać się z etnologami, którzy opowiedzš o piłce nożnej w różnych kulturach.

PAP//ran/b/roody