"Kibic" ma wychować młodzież

Warszawa

Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.plMówi Ewa Gawor, dyrektor biura bezpieczeństwa

Warszawa postanowiła nauczyć młodzież kulturalnego dopingu. W kształtowaniu dobrych postaw ma pomóc film edukacyjny "Kibic", który będzie pokazywany w warszawskich szkołach średnich.

Scenariusz kilkuminutowej produkcji jest prosty. Młody chłopak idzie na mecz derbowy. Po spotkaniu daje się namówić na bójkę z kibicami drużyny przeciwnej. Potem wpada w złe towarzystwo, bierze udział w ustawce, podczas, której zabija człowieka.

Młodzi dla młodych

- Nie po raz pierwszy komunikujemy się z młodzieżą za pomocą filmu. Młodzi aktorzy mówią w języku młodych do swoich rówieśników – tłumaczyła na konferencji prasowej Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

W spotkaniu brał udział Piotr Świerczewski, były piłkarz, wielokrotny reprezentant Polski, a obecnie trener.

Mówi Piotr Świerczewski, były piłkarz, reprezentant Polski
Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl

- Jako osoba, która walczyła na boisku, chciałem uświadomić młodym ludziom, że to co się dzieje na boisku to rywalizacja sportowa, to co poza boiskiem jest tylko dopingiem. Wyobrażam sobie, że piłkarskie stadiony będą jak teatry. Chyba nie wyobraża sobie nikt z państwa, że w operze czy teatrze dochodzi do bójki – tłumaczył Piotr Świerczewski. Wyraził także nadzieję, że podczas Euro 2012 nasi kibice będą najlepszą wizytówką imprezy.

Co ciekawe, Piotr Świerczewski był sądzony za bójkę z policją. Sprawę jednak umorzono ze względu na niską szkodliwość czynuPokażą go na lekcjach

Film będzie jednym z elementów lekcji przeprowadzanych w szkołach średnich. W trakcie zajęć uczniowie omówią zagrożenia jakie płyną z zaangażowania w ruchy kibicowskie. Zastanawiają się nad tym, jak mógł poradzić sobie bohater filmu w sytuacji, w której się znalazł. Lekcje poprowadzą przygotowani do tematu nauczyciele, policjanci lub strażnicy miejscy.

Film wyprodukowano na zlecenie Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego i Komendy Stołecznej Policji. Kosztował 36 tysięcy złotych.

We wtorek obejrzeli go w kinie Muranów dziennikarze. Niestety ratusz nie zdążył się odpowiednio przygotować i nie udostępnił na razie całości filmu, dlatego prezentujemy tylko fragmenty nagrane podczas premiery.

bako//ec

Mówi Maciej Karczyński, rzecznik KSP
Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

Dzień po premierze otrzymaliśmy następujace wyjaśnienie Magdaleny Łań z biura prasowego ratusza:

Film "Kibic" przeznaczony jest do celów edukacyjnych jako załącznik do scenariusza lekcji w szkołach ponadgimnazjalnych, poświęconej tematyce kibicowania podczas imprez sportowych. Nie jest przeznaczony do publikowania w sieci oraz na portalach internetowych.