Przygotuj się na:

DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Zmiany w komunikacji i parkowaniu

  Kelner oskarżony o kradzież "Gęsiarki"

  TVN Warszawa

  | TVN 24"Gęsiarka" Romana Kochanowskiego

  Jarosław G. były pracownik Kancelarii Prezydenta został oskarżony o kradzież obrazu "Gęsiarka" z Pałacu Prezydenckiego. Grozi mu do 10 lat więzienia.

  Akt oskarżenia skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie stołeczna prokuratura. Jarosławowi G. zarzucono popełnienie przestępstwa kradzieży obrazu "Gęsiarka" autorstwa Romana Kochanowskiego. Jego brak w Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej stwierdzono na podstawie spisu inwentaryzacyjnego z kwietnia 2014 roku.

  Zawiadomienie Kancelarii Prezydenta

  Śledztwo w sprawie zostało wszczęte na podstawie zawiadomienia Kancelarii Prezydenta z października 2015 roku. Samą "Gęsiarkę" znaleziono w jednym z warszawskich domów aukcyjnych, gdzie wystawiono ją na sprzedaż kilka miesięcy wcześniej.

  - Po dokonaniu oględzin obrazu oraz wydaniu opinii przez biegłego, obraz został zwrócony pokrzywdzonemu. Powołany przez prokuraturę biegły potwierdził autentyczność zabezpieczonego dzieła, jak również ocenił, że ma ono szczególne znaczenie dla kultury – poinformował prok. Michał Dziekański rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Śledczy ustalili w jaki sposób obraz trafił na aukcję oraz, że osobą, która jako pierwsza wprowadziła obraz do obrotu był były pracownik Kancelarii Prezydenta RP Jarosław G. Na wczesnym etapie śledztwa mężczyźnie postawiono zarzut paserstwa. - Po przeprowadzeniu szeregu czynności dowodowych wskazane przez Jarosława G. okoliczności rzekomego nabycia przez niego obrazu zostały uznane za niewiarygodne, co doprowadziło do przedstawienia mu zarzutu kradzieży obrazu o szczególnym znaczeniu dla kultury – podsumował Dziekański. Jarosławowi G. grozi do 10 lat więzienia.

  CZYTAJ WIĘCEJ O KRADZIEŻY

  W kwietniu ubiegłego roku obraz wrócił na ścianę Pałacu Prezydenckiego:

  "Gęsiarka" znów w Pałacu Prezydenckim
  | TVN 24

  skw/b