Kaznodzieja z Ugandy powraca. "Po prostu będzie na bogato"

Warszawa

Rekolekcje na Stadionie Narodowym (w 2013 roku)TVN24
wideo 2/5

13 godzin modlitw, w tym rekolekcje z charyzmatycznym, katolickim kaznodzieją z Ugandy ojcem Johnem Bashoborą - 1 lipca na Narodowym odbędzie się kolejne już spotkanie pod hasłem "Jezus na Stadionie".

Będzie to piąte tego rodzaju spotkanie, a trzecie zorganizowane na Stadionie Narodowym. Jak mówił w piątek biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser, jest to "nowy format duszpasterski, wprowadzony przez ostatnich papieży". - Tutaj nie do pokonania jest Jan Paweł II, który gromadził ogromne tłumy, jak w Manili na Filipinach - 4 mln ludzi - powiedział arcybiskup.

"Szczęśliwy naród, który umie wielbić Pana"

- Jest to zjawisko, które trzeba poznać, uczestnicząc, bo wszystkie opisy są nieadekwatne, dopóki się nie przeżyje atmosfery, jaka tam się tworzy, gdy tylu ludzi jednocześnie się modli - dodał.Jak zapowiedział abp Hoser, mottem tegorocznego spotkania będzie fragment Psalmu 89 "Szczęśliwy naród, który umie wielbić Pana, będzie kroczył w świetle Twego oblicza". Motywem tegorocznych rekolekcji będzie też 50-lecie ruchu charyzmatycznego.Na spotkaniu obecni będą biskupi diecezji warszawsko-praskiej, a specjalne konferencje wygłosi o. John Bashobora z Ugandy. Ojcowie paulini przywiozą też na stadion kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która jesienią - w związku z obchodami 300-lecia koronacji wizerunku - rozpocznie peregrynację w diecezji warszawsko-praskiej.

Zapisy już ruszyły

Formularz zapisów na rekolekcje jest dostępny na stronie internetowej Jezusnastadionie.pl. - Zapisy już trwają, zapisanych jest kilkanaście tysięcy osób, cały czas organizują się grupy, szczególnie te spoza Warszawy, które muszą zorganizować autokar, trwa szkolenie wolontariuszy, których zgłosiło się 450 - mówiła na piątkowej konferencji organizująca spotkanie siostra Tomasza Potrzebowska.- Na stadionie staniemy jako naród - w radości, w szczęściu, modląc się za rządzących, za Kościół w Polsce, wielbiąc Boga - dodała jedna ze świeckich organizatorek spotkania Magdalena Plucner. - Będzie zespół muzyczny, który będzie to prowadził, będą flagi, będą tańce - po prostu będzie na bogato. 13 godzin uwielbienia - dodała.

Inny ze współorganizatorów - ks. Rafał Jarosiewicz - zapewniał, że efektem rekolekcji na stadionie są m.in. uzdrowienia. Na piątkowej konferencji prasowej głos zabrało kilka osób, uczestników wydarzenia "Jezus na Stadionie" w poprzednich latach, którzy deklarowali, że dzięki temu m.in. zostali uwolnieni od nałogu nikotynowego, ustąpiły u nich depresja, jąkanie czy nadciśnienie.

Tysiące osób na stadionie

W spotkaniu może uczestniczyć każda osoba chętna, która się zapisze i opłaci swój udział. Koszt wejściówek to 60 zł dla uczestników pełnoletnich i 40 zł dla niepełnoletnich, przewidziane są zniżki dla grup.

Podobne wydarzenia w ostatnich latach gromadziły na Stadionie Narodowym ok. 58 tys. osób.

PAP/skw/b