"Każdy może dokonać odkrycia". Ponad 80 nowych eksponatów w CNK

Warszawa

TVN24Nowy Świat w Ruchu w CNK

Wahadło, które dwa razy nie poruszy się tak samo, czy metalowa kulka zachowująca się jak piłeczka kauczukowa. Centrum Nauki Kopernik uruchomiło nową wystawę "Świat w Ruchu". Znajduje się na niej 80 interaktywnych eksponatów.

– Wszystkie eksponaty tej wystawy są ciekawe i wszystkie czegoś uczą – przekonuje Łukasz Turski, przewodniczący Rady Programowej CNK. – Są ambitne i pouczające, a także przystępne i wciągające. Razem tworzą przestrzeń, w której każdy może dokonać odkrycia i doświadczyć praw rządzących światem – dodają pracownicy Kopernika.

Siedem stref tematycznych

"Świat w Ruchu" podzielony jest na siedem stref tematycznych: prąd i magnetyzm, fale i drgania, żyroskopy i moment bezwładności, płyny, maszyny proste, kosmos i zjawiska chaotyczne.

– Nie są to sfery podzielone na biologię, chemię czy fizykę. Nie patrzymy na naukę w ten sposób. Jeśli na przykład zagłębimy się w magnetyzm, warto poznać go z różnych perspektyw, i nasza wystawa daje taką możliwość – mówi Katarzyna Nowicka, rzeczniczka CNK.

Wśród eksponatów znajdziemy m.in. chaotyczne wahadło, które wprawione w ruch nigdy nie zachowa się dwa razy w taki sam sposób. Z pozoru wygląda dość prosto – kilka stalowych ramion, tworzących kształt litery "T". Jest jednak bardzo czułe i zupełnie nieprzewidywalne.

Jest też magnetyczny most, gdzie za pomocą magnesu i ogromnej liczby metalowych krążków można wyrzeźbić wiele zaskakujących kształtów. Znajdziemy nawet tzw. "kapryśną walizkę", która wymusza określone zachowanie naszego nadgarstka. – Eksponaty są ciekawe i umożliwiają poznanie sedna danych zagadnień naukowych – przekonują pracownicy CNK.

"To nie koniec zmian w Koperniku"

"Świat w Ruchu" to wystawa, która w Koperniku była od początku. Teraz została unowocześniona i wzbogacona nowymi eksponatami.

Dyrektor CNK Robert Firmhofer zapowiada, że to nie koniec zmian. – Dalsze modernizacje obejmą wszystkie wystawy. Po ponad pięciu latach działania wiemy już, ze sami potrafimy zrobić doskonalsze eksponaty niż te które możemy kupić gdziekolwiek indziej. Dlatego pracujemy nad kolejnymi częściami wystaw – tłumaczy.

"Świat w Ruchu" różni się wizualnie od reszty Kopernika. Wszystkie eksponaty mają jednolite kolorystycznie obudowy. Wystawa ma charakter stały. Dostępna jest w ramach biletu do Centrum Nauki Kopernik, nie trzeba kupować do niej dodatkowych wejściówek.

Zobacz nagranie z poprzedniej wystawy: "Zapach – niewidzialny kod"

Wystawa "Zapach - niewidzialny kod" CNK
TVN24

kw/sk