"Każdego dnia dowiadujemy się o nowych nieprawidłowościach"

Najnowsze

TVN24Konferencja premier Szydło i ministra Ziobry

Premier Beata Szydło powiedziała po wtorkowym posiedzeniu rządu, że zostanie powołana komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji. - Będzie powołana na podstawie ustawy - projektu rządowego - podkreśliła.

Premier powiedziała, że "praktycznie codziennie" pojawiają się nowe "skandaliczne, bulwersujące fakty w sprawie reprywatyzacji". - Każdego dnia dowiadujemy się o nowych nieprawidłowościach - mówiła.

W jej ocenie organy państwa podjęły obecnie odpowiednie działania, z których jest zadowolona, ale sytuacja wymaga nadzwyczajnej reakcji, ponieważ jest ona nadzwyczajna.

"Wyjaśnić bulwersujące informacje"

Premier powiedziała na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu, że zapadła decyzja, by "powołać narzędzie, które pozwoli wyjaśnić i doprowadzić do sprawiedliwości". Zdaniem premier ta "należy się wszystkim oszukanym Polakom". Tym środkiem ma być komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji. Ma zbadać kontrowersyjne przypadki w tej kwestii.

Premier poinformowała też, że komisja zostanie powołana na mocy projektu rządowego. To nowa informacja. Na ostatniej konferencji w tej sprawie (w ubiegłym tygodniu) minister Ziobro nie wiedział jeszcze czy projekt zostanie zgłoszony przez posłów, czy przez rząd.

"Państwo broniło silnych"

- Przez ostatnie lata rządów PO i PSL. Również tu w Warszawie, gdzie Platforma bierze odpowiedzialność za rządzenie, dochodziło do skandalicznych kwestii. Wszystko to wymaga wyjaśnienia - mówiła Szydło. Punktowała Platformę m.in. za to, że państwo pod ich rządami "chroniło głównie tych, którzy byli silniejsi, stało po stronie oligarchów". - Politycy którzy podejmują się rządzenia, muszą za swoje decyzje ponosić odpowiedzialność. Nie mogą mówić, że te sprawy ich nie dotyczą - podkreślała.

Ziobro krytycznie o działaniach ratusza

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział wprost, że władze miasta w ostatnich latach "sankcjonowały działanie różnej maści oszustów i biernie przyglądały się procesowi, który prowadził do krzywdy tysięcy mieszkańców Warszawy wyrzucanych często na bruk". - Co więcej, władze Warszawy sowicie wypłacały odszkodowania liczone w dziesiątkach czy setkach milionów złotych, ludziom, którzy nigdy nie powinni dostać ani grosza, bo nie mieli żadnego tytułu do nieruchomości - podkreślił. - Bezradność władz miasta Warszawy z panią prezydent Gronkiewicz-Waltz na czele, której dzisiaj wyrazem pewnej desperacji i takiej beznadziejności osobistej sytuacji, było poinformowanie o zainicjowaniu przez nią postępowania w oparciu o dokumentację z 2012 r. - oświadczył Ziobro. Chodzi o kamienicę przy ul. Noakowskiego 16, w sprawie której prezydent miasta chce wznowienia postępowania.

Ziobro dodał, że jest 2016 r. i miała ona przez minione 4 lata "wiele okazji, aby taką decyzję zainicjować w kontekście nieruchomości należącej do jej rodziny".

Minister zaznaczył też, że prawo własności jest święte, ale w tym przypadku chodzi o ludzi, "którzy wyłudzili ten formalny niby papier, który ma wskazywać na uprawnienie do własności konkretnych osób, a tak naprawdę nie jest żadnym uprawnieniem". Dodał, że komisja ma stać na straży ochrony własności tych, "którym ta własność się należy, a została wyłudzona przez osoby nieuprawnione".

"Komisja będzie weryfikowała decyzje, nie wyroki"

Po ubiegłotygodniowej prezentacji pomysłu komisji, pojawiły się pytania czy nowy organ będzie mieścił się w polskim systemie prawnym. Nie jest komisją śledczą, a ma posiadać bardzo szerokie kompetencje. Pojawiły się też wątpliwości, czy zespół będzie mógł podważać wyroki sądowe.

Na konferencji z panią premier Ziobro odniósł się do tej sprawy. Powiedział, że komisja weryfikacyjna, jako organ administracji, będzie weryfikowała decyzje, a nie wyroki sądów. - Wprowadzamy organ prawny, który jest w pełni wpisany w ramy konstytucyjne państwa polskiego - podkreślił.

- Każdy od tej decyzji będzie mógł odwołać się do sądu administracyjnego, który jest dwuinstancyjny, i będzie w pełni tę procedurę zgodnie z prawem prowadzoną mógł skontrolować - zaznaczył Ziobro.

Dodał, że do weryfikacji decyzji sądów jest odrębny tryb – polegający na wznowieniu postępowania. - Ono może być wznowione, ale tutaj jest oczywiście kompetencja po stronie sądów i my to szanujemy - powiedział minister.

CZYTAJ WIĘCEJ O POMYŚLE KOMISJI WERYFIKACYJNEJ:

Konferencja Jarosława Kaczyńskiego w sprawie reprywatyzacjiTVN24

PAP/kw