Katolicka uczelnia stawia na medycynę. "Tworzymy nową jakość"

Warszawa

Nasilowski / wikipediaUKSW stawia na medycynę

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego postanowił utworzyć wydział medyczny. Rektor zapewnia, że będzie to nowa jakość w oparciu o najlepszą bazę kliniczną. Władze uczelni nie odpowiedziały nam jednak, czym będzie różnić się katolickie nauczanie medycyny od tego na innych uczelniach.

O swoich planach rektor UKSW poinformował w wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej.

- Chcemy, aby pierwsi studenci medycyny rozpoczęli naukę w październiku 2018 roku. To będzie pierwszy wydział medyczny przy uniwersytecie o takim charakterze w Europie Centralno-Wschodniej. UKSW jest uczelnią państwową o charakterze katolickim. Katolickość UKSW przejawia się w jakości prowadzonych badań oraz etyce, która jest niezwykle ważną wartością w medycynie – powiedział w rozmowie z KAI ksiądz profesor Stanisław Dziekoński.

Przykład z Rzymu

Jako wzór przedstawia Katolicki Uniwersytet Najświętszego Serca w Mediolanie, gdzie wydziałem medycznym jest rzymska poliklinika Gemelli - oficjalny szpital papieża.Jak czytamy na stronie włoskiej uczelni, celem jej władz jest integracja nauk podstawowych i klinicznych. Mowa jest też o multidyscyplinarnym podejściu i wczesnemu zaangażowaniu w opiekę pacjentami w "kwestiach etycznych, jak i odpowiedzialności prawnej, które są podstawą tego zawodu”. "Ponadto podkreślona zostanie antropologia medyczna, bioetyka i medycyna humanistyczna, a także umiejętność porozumiewania się z pacjentem i rodziną" - czytamy.Żeby powstał wydział medyczny na UKSW powołano komitet sterujący, w którym jest m.in prof. Federica Wolf, odpowiadający za kontakty międzynarodowe w Gemelli, czy prof. Grzegorz Gierelak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, dr n. med. Marcin Maruszewski, dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

"Tworzymy nową jakość"

- Tworzymy nową jakość w medycynie w oparciu o najlepszą bazę kliniczną w Warszawie - Wojskowy Instytut Medyczny, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Aninie oraz Instytut Matki i Dziecka. Rozmawiamy jeszcze z szeregiem innych jednostek - zaznaczył rektor w rozmowie z eKAI.

Jak podaje agencja, uruchomienie nowego kierunku ma być "wotum wdzięczności w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, hołdem dla Patrona uczelni, kard. Stefana Wyszyńskiego oraz uczczeniem pamięci Jana Pawła II w 40. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową". Do tego UKSW otrzymał rekomendacje od Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca w Mediolanie, w której "wysoko oceniono projekt nowego wydziału".

Postanowiliśmy spytać o szczegóły planowanego kierunku. Chcieliśmy wiedzieć między innymi, czym katolicka medycyna będzie różniła się od nauczanej na uniwersytecie medycznym.

"Prace nad tworzeniem wydziału medycznego na UKSW są w toku i w stosownym czasie przedstawione zostaną szczegóły" - napisała Katarzyna Dominiak, rzeczniczka uczelni.

ZOBACZ TEŻ MATERIAŁ OPUSZCZONEJ UCZELNI, KTÓRA ZOSTAŁA ZAMUROWANA:

ran/mś

Zamurowano wejścia do uczelniArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4