Katalog ulic i placów jeszcze w tym roku

Warszawa

Marcin Gula / tvnwarszawa.plPorządkowanie nazw ulic

Do końca roku ma być gotowy katalog ulic i placów Warszawy stolica obecnie takiego oficjalnego wykazu nie ma. Wcześniej jednak miejskie nazwy muszą zostać uporządkowane. Obecnie w dokumentach część z nich jest zapisana w różnych wariantach.

W porządku obrad sesji Rady Warszawy, która odbędzie się w najbliższy czwartek, znalazły się projekty uchwał porządkujące m.in. nazwy na Pradze Południe i Mokotowie, przygotowane przez stołeczny ratusz.

Katalog w ostatecznej wersji ma być wprowadzony w drugiej połowie roku i będzie dostępny na stronie internetowej miejskiego urzędu - zapowiedziano w uzasadnieniu jednej z uchwał. Ma ujednolicić brzmienie nazw w dokumentach wydawanych przez urząd, usprawnić wyszukiwanie i identyfikację adresów. Nazwa ulicy będzie mogła mieć maksymalnie 30 znaków - ma to związek z ograniczeniami w informatycznych systemach ewidencji. Warszawa obecnie nie ma oficjalnego wykazu ulic i placów. W aktach prawa miejscowego są m.in. przypadki błędów językowych, ortograficznych, merytorycznych, niejednolitej pisowni tej samej nazwy. Ponadto stosowane są skróty, które charakteryzują się dużą dowolnością.

Pełne i skrócone

Katalog nazw ulic będzie zawierać ujednolicone nazwy pełne i skrócone, np. ul. Cypriana Godebskiego - ul. C. Godebskiego. Po ustaleniu pisowni nazwy ulicy, urzędnik będzie mógł wybrać tylko te formy do wpisania w dokumentach. Obecnie nazwa tej samej ulicy może być wprowadzona do systemu informatycznego w dowolny sposób, np.: Godebskiego, C. Godebskiego, Godebskiego C. czy Cypriana Godebskiego. Przez to w różnych dokumentach mogą widnieć różne nazwy.

Podobnie jest z Agrykolą, która nie jedno ma imię. Okazuje się, że ulica funkcjonuje pod trzema różnymi nazwami: Karola L. Agricola, Agrikoli, albo po prostu Agrykola. Wszystkie można znaleźć w jednym miejscu - na skrzyżowaniu Agrykoli, Szwoleżerów i Myśliwieckiej. Dodatkowe zamieszanie wprowadza plan warszawy z 1908 roku na którym widnieje czwarta wersja: Agrikola.

Zasady zapisywania nazw opracowano przy współudziale językoznawców, varsavianistów, historyków, a także po konsultacjach z Radą Języka Polskiego. W uchwałach, które trafią na sesję Rady Warszawy, uporządkowane zostaną m.in. nazwy: ulica Jana Pawła Woronicza, ulica Antoniego Józefa Madalińskiego, Aleja Księcia Józefa Poniatowskiego, ulica gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego. Uchwały dotyczące warszawskich nazw radni podejmowali już wcześniej. W maju usankcjonowano zwyczajowe nazwy, jak pl. Konstytucji czy ul. Kubusia Puchatka, które funkcjonowały wcześniej bez podstawy prawnej.

Podczas II Wojny Światowej zostały zniszczone archiwa miejskie, po wojnie nadawano nazwy na różne sposoby, niejednokrotnie nie zachowując żadnych wymogów formalnych. Ostatnim wydanym przez urząd wykazem warszawskich ulic jest spis z 1975 roku - poinformowano.

PAP/ran/par