Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

"Kaszubem" do Trójmiasta w 5 godzin

Warszawa

fot

11 grudnia PKP wprowadza nowy rozkład jazdy pociągów. Jednym z ekspresów do Trójmiasta dojedziemy w niewiele ponad 5 godzin, a do Poznania w dwie godziny z minutami. Będzie więcej kursów do zimowych kurortów, a niektóre międzynarodowe pociągi wyruszą z mniejszą ilością wagonów.

Najszybsze połączenie ekspresowe "Kaszub" będzie docierać z Warszawy do Trójmiasta w 5 godzin 12 minut. Obecnie podróż trwa około 7 godzin ekspresem, a TLK nawet 8. Szybciej dojedziemy również ze stolicy do Poznania – podróż ekspresem "Lech" zajmie nam 2 godziny 29 minut, dotychczas było to ponad trzy godziny.

Więcej pociągów, zmiany godzin odjazdów

W przypadku niektórych już istniejących połączeń PKP zdecydowały się zwiększyć częstotliwość kursowania.

Ekspres "Wisła" (Warszawa – Wisła – Warszawa) będzie miał dodatkowe kursy w sezonowe weekendy (okres świąteczno-noworoczny, ferie zimowe czy wakacje letnie). Podobnie będzie z pociągiem TLK (Warszawa – Zakopane – Warszawa; przez Kielce), który będzie dodatkowo kursował w wybrane weekendy w poza sezonem (luty, maj-wrzesień 2012 r.).

Natomiast pociąg "Tatry" (Warszawa – Kraków/Zakopane - Warszawa) będzie kursować codziennie (dotychczas sezonowo, w weekendy).

Pociągiem TLK (Warszawa – Zielona Góra – Warszawa) pojedziemy dwa razy w tygodniu (dotychczas trzy razy w tygodniu). W kierunku Zielonej Góry w poniedziałki i soboty, a do Warszawy w piątki i niedziele.

Ekspres "Bolesław Prus" oraz "Chrobry" (Warszawa – Szczecin-Warszawa) i sezonowy ekspres "Błękitna Fala" (Warszawa – Świnoujście –Warszawa) ze stolicy będą wyjeżdżały 2 godziny wcześniej, a ze Szczecina godzinę później niż dotychczas.

Ponadto "Bolesław Prus" będzie kursował codziennie (dotychczas sześć razy w tygodniu), a "Błękitna Fala" dwa razy w tygodniu w wakacje oraz w wybrane dni roku np. majowy weekend. Wcześniej o trzy godziny z Warszawy odjedzie również EIC "Lech" (Warszawa - Poznań – Warszawa).

Zlikwidowane pociągi, skrócone trasy

Do 29 lutego 2012 roku zawieszone będzie kursowanie pociągu TLK relacji Warszawa – Kielce – Warszawa. Zlikwidowane zostanie też weekendowe połączenie EIC "Kiliński" w relacji Warszawa – Poznań – Warszawa. Skróconą trasę do Warszawy będą miały ekspresy "Kaszub" oraz "Lajkonik" (wcześniej jeździły do Krakowa).

Pojawi się nowe połączenie TLK relacji Warszawa – Przemyśl – Warszawa kursujący przez Ostrowiec Świętokrzyski, Sandomierz, Stalową Wolę i Skarżysko Kamienna.

Swoją trasę zmieni pociąg TLK w relacji Warszawa – Jelenia Góra / Szklarska Poręba – Warszawa. Po wprowadzeniu nowego rozkładu pojedzie przez Myszków, Katowice, Kędzierzyn Koźle. Natomiast pociąg relacji Warszawa – Wrocław – Warszawa zostanie skierowany przez Łódź, Ostrów Wlkp, a wybrane kursy pojadą na wydłużonej trasie do Lublina.

Krótsze pociągi za granicę

Jak przekonuje PKP z powodu małego zainteresowania kursami międzynarodowymi na wybrane trasy wyjadą krótsze pociągi. W pociągu do Moskwy na stałe zostanie wycofany jeden wagon. Natomiast kilka wagonów ubędzie (sezonowo) w relacjach z Warszawy do St. Petersburga, Irkucka, Astany, Odessy, Simfieropolu, Charkowa, Kiszyniowa i Burgasu.

Na czas mistrzostw Euro 2012, PKP wspólnie z innymi europejskimi przewoźnikami chce zwiększyć liczbę wagonów w pociągach, z których skorzystają kibice. Szczegóły będą znane dopiero po wynikach losowania grup eliminacyjnych.

Ponadto pociągi do Dorohuska i Mińska Białoruskiego będą odjeżdżały tylko ze stacji Warszawa Gdańska.

ZOBACZ SPECJALNY INFORMATOR O NOWYM ROZKŁADZIE JAZDY.

Bilety w specjalnej cenie i punkty informacyjne

PKP wprowadzi również specjalną ofertę Last Minute. To nic innego jak nabycie biletu w kasie najpóźniej przed odjazdem pociągu – ekspresu Intercity. Ceny biletów wraz z miejscówką to 13, 23 lub 33 złote.

Informacje dotyczące rozkładu jazdy dostępne będą na stronie internetowej przewoźnika www.intercity.pl, na dworcach i w pociągach. Osoby nie posiadające dostępu do Internetu mogą uzyskać informacje dzwoniąc pod numer Ogólnopolskiej Infolinii Kolejowej 19 757 (z telefonów stacjonarnych) lub 42 20 55 007 (z telefonów komórkowych). Ponadto na kilku dworcach w Polsce pojawią się informatorzy.

Nowy rozkład Kolei Mazowieckich

Tydzień temu zmienione rozkłady zaprezentowały Koleje Mazowieckie i WKD. Więcej połączeń w porannym i popołudniowym szczycie oraz w weekendy, pociągi nocne m.in.: do Mińska Mazowieckiego i Góry Kalwarii, czy nowoczesne składy push-pull i Elfy na trasie do Działdowa.

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY ROZKŁAD KM I WKD.

bf//ec