Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Kary dla kierowców i handlarzy. Strażnicy podsumowali święto

Warszawa

Strażnicy na Woli | straż miejska
Działania straży miejskiej | straż miejska
Pomoc starszej osobie | straż miejska
Strażnicy przy cmentarzu Północnym | straż miejska
Strażnicy przy cmentarzu Północnym | straż miejska
Strażnicy na Bródnie | straż miejska
Strażnicy na Woli | straż miejska
Działania straży miejskiej | straż miejska
Pomoc starszej osobie | straż miejska
Strażnicy przy cmentarzu Północnym | straż miejska
Strażnicy przy cmentarzu Północnym | straż miejska
Strażnicy na Bródnie | straż miejska

Podczas Wszystkich Świętych na cmentarzach obyło się bez poważnych incydentów - relacjonują strażnicy miejscy. Najczęściej interweniowali, gdy kierowcy łamali przepisy ruchu.

Funkcjonariusze formacji od rana pełnili służbę przy stołecznych nekropoliach. Wieczorem poinformowali, że dzień minął spokojnie.

"Nie wszyscy się stosowali"

Najczęściej interweniowali wobec kierowców, którzy ignorowali wprowadzone zmiany w organizacji ruchu. Dotyczyło to 300 osób.

- Niestety nie wszyscy kierujący stosowali się do wprowadzonych zakazów ruchu i parkowania, interweniowaliśmy m.in. w przypadkach pozostawienia pojazdów w miejscach utrudniających ruch, na chodnikach, czy w obrębie przystanków. Obecność strażników w rejonie cmentarzy, podejmowane działania interwencyjne, wprowadzane przez funkcjonariuszy dodatkowe wygrodzenia, zabezpieczenie dojść do bram cmentarzy miały zapewnić bezpieczeństwo osobom odwiedzającym nekropolie i utrzymać drożność ruchu - mówi Maciej Świątek, naczelnik oddziału straży obejmującego Pragę Północ, Targówek i Białołękę.

Strażnicy kontrolowali też handlarzy. W ponad 30 przypadkach stwierdzili, że działali nielegalnie - bez wymaganych zgód. Dodatkowo część stoisk utrudniała przejście.

Pomoc mieszkańcom

Funkcjonariusze pomagali też mieszkańcom. W Wawrze około 70-letniej kobiecie, która po wyjściu z cmentarza chcąc skrócić sobie drogę powrotną do domu szła lasem i ugrzęzła w podmokłym gruncie. Na Wóycickiego pomogli ok. 75-letniej kobiecie, która przewróciła się.

- Do jednego z patroli straży miejskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach około godziny 14.00 podeszła kobieta z 4-letnią dziewczynką, która zgubiła się. W rejonie Cmentarza Północnego funkcjonariusze odnaleźli niepełnosprawnego mężczyznę, którego zaginięcie zgłosiła matka. Natomiast ok. godz. 17.00 również przy Cmentarzu Północnym strażnicy miejscy zwrócili uwagę na 8-letnią dziewczynkę, która była bez opieki rodziców, chwilę później odnaleźli jej 4-letniego brata. Na szczęście we wszystkich tych przypadkach w ciągu kilku minut odnaleźli się opiekunowie - opowiada Romuald Modzelewski, naczelnik oddziału terenowego obejmującego Bielany i Żoliborz.

Strażnicy będą prowadzić działania do czwartku (również w nocy).

W działaniach "Znicz" i "Hiena" prowadzonych od piątku udział bierze ponad 900 strażników miejskich.

TAK WYGLĄDAŁA SYTUACJA NA CMENTARZACH W ŚRODĘ:

Tłumy przy wejściu na PowązkiTVN24
wideo 2/7

ran/pm