Kary dla kibiców Lazio po ataku na policję. Nawet dwa lata więzienia

Warszawa

kspPolicja zatrzymała kibiców Lazio w centrum Warszawy

Grzywny, zakaz wstępu na imprezy masowe, a nawet dwa lata pozbawienia wolności - takie kary orzeczono zatrzymanym przed meczem z Legią Warszawa kibicom włoskiej drużyny Lazio Rzym. Do aresztu trafiło łącznie 167 osób. Pierwsze informacje o zamieszkach dostaliśmy od internautów.

CZYTAJ TEŻ NA KONTAKCIE24

Po zeszłotygodniowych zatrzymaniach kibiców włoskiej drużyny piłkarskiej Lazio Rzym policja rozliczyła już wszystkie osoby - 153 Włochów, dziewięciu Polaków, dwóch Duńczyków oraz Brytyjczyka, Czecha i Albańczyka. W oficjalnym komunikacie Komenda Stołeczna Policji wyliczyła, jakie kary otrzymali.

Pierwsze zatrzymania odbyły się już w środę wieczorem przed jednym z warszawskich hoteli. Zatrzymano wtedy, w związku z zakłóceniem porządku w centrum miasta, 17 osób (16 Włochów i Albańczyka). - Siedem ukarano grzywną w wysokości 3400zł, a wobec dziesięciu sprawa została skierowana do trybu zwykłego - poinformowała w oficjalnym komunikacie Komenda Stołeczna Policji.

Z kolei 150 mężczyzn, których zatrzymano w czwartek przed meczem, rozliczono w związku z zakłóceniem porządku publicznego, czynną napaścią na policjanta, udziałem w zbiegowisku oraz naruszeniem o bezpieczeństwie imprez masowych. Trzech mężczyzn trafiło do Stołecznego Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych.

Przestępstwa i wykroczenia

Każda z zatrzymanych osób była rozliczana indywidualnie, stąd duże zróżnicowanie kar. Do sądów rejonowych trafiło 119 mężczyzn z powodu przestępstw i wykroczeń. Piętnastu z nich aresztowano na dwa miesiące. Ośmiu kibiców usłyszało wyrok bezwzględnego pozbawienia wolności za udział w zbiegowisku. Zostali oni tymczasowo aresztowani do czasu uprawomocnienia się wyroku.

Trzech zatrzymanych mężczyzn dostało wyrok pozbawienia wolności w zawieszeniu - trzy lub sześć miesięcy w zawieszeniu na dwa lata. Jedna osoba została ukarana grzywną 1800 zł i dwuletnim zakazem wstępu na imprezy masowe.

Sześć osób zwolniono

Z powodu popełnionych wykroczeń ukarano dodatkowo 19 mężczyzn grzywną w wysokości od 600 do 800 zł. Wobec pięciu osób poza grzywną (od 500 do 1500 zł) orzeczono także dwuletni zakaz wstępu na imprezy masowe. - W przypadku pięciu osób odroczono termin rozprawy, wobec 25 – sprawa została przekazana do rozpatrzenia w trybie zwyczajnym, a 14 uniewinniono - poinformowała Komenda Stołeczna Policji.

Trzy zatrzymane osoby dobrowolnie poddały się karze dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat, grzywnie 2 tys. zł oraz zakazowi wstępu na imprezy sportowe. Ponadto ukarano 11 osób grzywną w wysokości 400 zł. Kilku innych mężczyzn ukarano dwuletnim zakazem wstępu na imprezy sportowe oraz grzywną w wysokości od 600 do 2 tys. zł. Sześć osób zwolniono po przesłuchaniu.

Zamieszki w centrum Warszawy

Jak informowała Komenda Stołeczna Policji, w czwartek tuż po godz. 16.00 ponad stuosobowa grupa kibiców włoskiej drużyny, która przyjechała do stolicy na mecz z Legią, wyszła z jednego z klubów w centrum miasta. Kibice wyszli na jezdnię i ruszyli w stronę stadionu.

Do pierwszych zatrzymań doszło już w środę wieczorem przed jednym z warszawskich hoteli, jednak policja nie ujawniła szczegółów tego zdarzenia.

aka/aw