Karta Warszawiaka "od ręki" z PIT-em za 2013

Warszawa

ZTMZ PIT-em karta "od ręki"

Ci, którzy rozliczyli w Warszawie podatek PIT za 2013 r., mogą "od ręki" otrzymać Kartę warszawiaka. Potrzebna do tego jest pierwsza strona zeznania podatkowego - z adresem zamieszkania - oraz potwierdzenie przyjęcia zeznania przez organa skarbowe.

Jak poinformował stołeczny ratusz, "od ręki" Kartę warszawiaka i Kartę młodego warszawiaka można wyrobić w Punktach Obsługi Pasażerów (POP) Zarządu Transportu Miejskiego.

"To ułatwienie"

W ocenie prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz to kolejne ułatwienie, które nowym warszawskim podatnikom pozwoli na skrócenie procedury i otrzymanie zniżek w ramach Karty Warszawiaka.

Aby "od ręki" otrzymać kartę, osoby, które rozliczyły się w urzędzie, powinny zgłosić się do jednego z POP-ów z poświadczoną przez urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania pierwszą stroną formularza PIT. Poświadczoną, czyli zawierającą prezentatę - pieczątkę urzędu wraz z podpisem osoby przyjmującej zeznanie. Po wypełnieniu i złożeniu wniosku osoby takie otrzymają hologram do naklejenia na swoją kartę miejską.

W przypadku wniosku rodzinnego należy pamiętać, by był on podpisany przez wszystkich pełnoletnich członków rodziny. Rozliczający się wspólnie małżonkowie muszą mieć na formularzu ten sam, warszawski adres zamieszkania.

Dla mieszkańców stolicy

Osoby, które rozliczyły się przez internet, powinny zgłosić się do POP z wydrukowaną pierwszą stroną formularza PIT (z adresem zamieszkania) oraz z tzw. UPO - wygenerowanym przez system ministerstwa finansów Urzędowym Poświadczeniem Odbioru.

Okazanie pierwszej strony rozliczenia podatkowego nie jest warunkiem otrzymania Karty Warszawiaka, jednak ci, którzy złożą wniosek bez okazania PIT, będą musieli poczekać na jego weryfikację w bazie danych ministerstwa finansów. Wniosek można złożyć w POP-ach, w urzędach dzielnic i przez internet.

Warunkiem otrzymania karty jest zamieszkiwanie w Warszawie i rozliczanie podatku PIT w jednym ze stołecznych urzędów skarbowych. Nie jest brane pod uwagę miejsce zameldowania, czyli adres w dowodzie osobistym.

280 tysięcy wniosków

Jak powiedział PAP w piątek rzecznik ZTM Igor Krajnow, dotychczas warszawiacy złożyli 280 tys. wniosków o wydanie Karty warszawiaka, z czego 279 tys. już rozpatrzono. Wydano 193 tys. kart, po 85 tys. kolejnych wnioskujący jeszcze się nie zgłosili.

Od połowy stycznia Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych prowadził w ZTM kontrolę dotyczącą przetwarzania danych osobowych na potrzeby wydania i obsługi Karty warszawiaka oraz Karty młodego warszawiaka pod kątem zgodności z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych. Jak powiedział Krajnow, kontrola już się zakończyła, ale na razie ZTM nie udziela informacji w tej sprawie.

Rzeczniczka GIODO Małgorzata Kałużyńska-Jasak powiedziała PAP, że wyniki kontroli mogą być znane za około miesiąc. Dodała, że w przyszłym tygodniu w tej samej sprawie rozpocznie się kontrola "w innym podmiocie", jednak nie chciała podać, w którym dokładnie.

DYREKTOR ZTM O WYDAWANIU KARTY WARSZAWIAKA:

Wiesław Witek, dyrektor ZTM
Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

PAP/ran