Kardynał Nycz: niech Kościół będzie naszym domem

Warszawa

fot

Łaski zdrowia, mądrości, roztropności i siły życzy wiernym na święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok kardynał Kazimierz Nycz. Arcybiskup metropolita warszawski zachęca, aby Kościół w parafiach stał się bliski, jak dom rodzinny.

W święty czas Narodzenia Pańskiego przeżywamy misterium spotkania z przychodzącym na świat Bogiem. On z miłości do człowieka przyjął ludzką naturę. Odwieczne "Słowo Boga stało się ciałem i zamieszkało wśród nas" (J 1,14). Ta niepojęta tajemnica wypełniła się w rodzinie, w serdecznej atmosferze rodzinnego ciepła, chociaż w niezwykle skromnych warunkach betlejemskiej stajni – pisze w liście do wirnych kardynał Kazimierz Nycz, arcybiskup metropolita warszawski.

Kościół ma być jak Dom

Przekonuje, że Boże Narodzenie to najlepsza okazja do odbudowywania i umacniania więzów miłości w rodzinie poprzez pielęgnowanie świątecznych tradycji. Zachęca do udział w mszach świętych, szczególnie pasterce. - W obecnym roku duszpasterskim uczymy się patrzeć na Kościół i widzieć w Nim nasz Dom, przeniknięty rodzinną atmosferą domu Świętej Rodziny w Nazarecie - namawia kardynał Nycz.

Przypomina, że katolik najlepiej realizuje się w parafii, dlatego powinna być ona "domem rodzinnym, braterskim i gościnnym do którego chętnie się przychodzi, domem zawsze otwartym i oczekującym na zagubionych".

Niesprawiedliwa krytyka

- Podejmujmy wspólne działania, aby parafie coraz bardziej stawały się naszymi domami, aby Kościół był naszym Domem. To będzie najlepsza odpowiedź na niesprawiedliwe słowa krytyki wypowiadane pod adresem Kościoła, jakie słyszymy zewsząd w ostatnich miesiącach. Może są one wyrazem dramatycznego wołania świata o nową ewangelizację?! – pyta arcybiskup.

Jak zapewnia Kazimierz Nycz, Kościół chce być domem dla wszystkich, którzy szukają drogi do Boga, także dla tych, którzy na drogę poszukiwań jeszcze nie weszli. Jest bowiem otwarty dla wszystkich. Chce być Domem, w którym człowiek spotyka się z Bogiem i braćmi.

Zdrowia, mądrości, roztropności i siły

Metropolita warszawski kończy życzeniami: Niech Wasze domy rodzinne będą coraz bardziej podobne do domu Świętej Rodziny z Nazaretu. Niech Kościół w Waszych parafiach staje się dla Was rodzinnym domem, w którym odnajdywać będziecie zawsze serdeczną troskę, zrozumienie i wsparcie. Życzę, aby przychodzący Zbawiciel, obdarzał każdego z Was łaską zdrowia, mądrości, roztropności i siły. Niechaj wnosi w Wasze rodzinne domy przebaczenie, dobro i pokój. Niech miłość Chrystusa, narodzonego w Betlejem, umacnia wszystkich na Święta Bożego Narodzenia i na cały Nowy Rok 2012.

bako