Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Karczewski nie będzie kandydował. "Młodszy będzie miał większe szanse"

Warszawa

Stanisław Karczewski nie będzie kandydował na prezydenta WarszawyTVN24
wideo 2/2

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski poinformował w środę rano, że rezygnuje z ubiegania się o start w wyborach na prezydenta Warszawy.

- Jestem przekonany, że kandydat Prawa i Sprawiedliwości wygra wybory. Ja będę go bardzo wspierał - zapowiedział na porannej konferencji Karczewski.

I dodał, że Warszawa potrzebuje zmian. - Oczekuje na zmianę. Chce prezydenta i rządów ludzi rzetelnych, uczciwych, nastawionych na troski mieszkańców, a nie deweloperów - podkreślał.

Potrzebny "dynamiczny" kandydat

Według marszałka, stolica potrzebuje kandydata "rzetelnego, uczciwego, młodego i dynamicznego prezydenta". - Ja jestem dynamiczny, ale myślę, że kandydat młodszy i jeszcze bardziej dynamiczny ode mnie będzie miał większe szanse w wygraniu wyborów - przyznał.

Karczewski powiedział również, że w ostatnim czasie odbył szereg rozmów z warszawiakami. Wielu z nich - jak dodał - chciało poprzeć jego kandydaturę i włączyć się w kampanię.

- Chciałbym im bardzo podziękować. Przynosili bardzo dużo ciekawych inicjatyw i projektów, między innymi ten, który dla mnie jest ważny, czyli odbudowa Pałacu Saskiego (…) Mam takie marzenie, żeby przenieść tam Senat - mówił marszałek.

Sasin: decyzja o kandydacie po 10 kwietnia

O kandydacie Prawa i Sprawiedliwości w środę rano mówił też szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Zapewnił, że poznamy go "już niedługo". - Myślę, że do wiosny wszystko będzie ogłoszone (...) po 10 kwietnia te decyzje zapadną - zapewnił w Polskim Radiu 24.

Dopytywany o konkretne nazwiska, powiedział, że te "nie są tajemnicą". - Są to Michał Dworczyk, Patryk Jaki i Stanisław Karczewski. Te kandydatury od dłuższego czasu leżą na stole i myślę, że tutaj nie będzie jakiegoś wielkiego zaskoczenia, że raczej wśród (...) tej grupy należy szukać kandydata - wyjaśniał.

Jaki kontra Dworczyk

Po wycofaniu się Karczewskiego w grze pozostają więc dwa nazwiska: Patryka Jakiego - wiceministra sprawiedliwości i szefa komisji weryfikacyjnej od spraw warszawskiej reprywatyzacji oraz Michała Dworczyka - szefa kancelarii premiera.

O ewentualny start tego drugiego we wtorkowym "Jeden na jeden" pytany był Patryk Jaki. - To byłby dobry kandydat. Ma wiele zalet. Na pewno, jeśli będzie kandydatem prawicy, to będzie mógł liczyć na moje wsparcie - zapewnił wiceminister.

Kim jest Michał Dworczyk?

Michał Dworczyk od grudnia ubiegłego roku jest szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wcześniej przez kilka miesięcy (od marca 2017 roku) był sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Dworczyk to 42-latek i warszawiak od urodzenia. Jego kariera zawodowa częściowo związana jest ze stołecznym samorządem. W wyborach w 2006 roku został radnym dzielnicy Śródmieście, w 2010 roku uzyskał mandat radnego Warszawy, a w 2014 roku - został wybrany na radnego sejmiku Mazowsza.

Dwukrotnie starał się też zostać posłem z okręgu warszawskiego (w 2007 i w 2011 roku), ale bezskutecznie. Posłem został ostatecznie w sierpniu 2015 roku, kiedy objął mandat po Adamie Kwiatkowskim. W ostatnich wyborach z kolei (w 2017 roku) uzyskał mandat jako lider listy PiS w Wałbrzychu.

Michał Dworczyk
domena publiczna / Flickr

kw/r