Kanonizacja Jana Pawła II. Weekend pełen wydarzeń

Warszawa

Koncertem dziękczynnym "Nie lękajcie się iść pod prąd" na pl. Piłsudskiego w Warszawie rozpoczęły się uroczystości związane z kanonizacją Jana Pawła II. Honorowym gościem koncertu był prezydent Bronisław Komorowski z małżonką.

SZCZEGÓŁOWY PLAN WYDARZEŃ ZWIĄZANYCH Z KANONIZACJĄ W WARSZAWIE - OD CZWARTKU DO NIEDZIELI.

Główne obchody rozpoczęły się w piątek na pl. Piłsudskiego koncertem "Nie lękajcie się iść pod prąd". Wystąpiły zespoły Raz, Dwa, Trzy, Voo Voo, Zakopower.

- Na placu zgromadziło się ok tysiąca osób. Jest pozytywny nastrój, uśmiechnięci ludzi w różnym wieku: od dzieci po seniorów. Pogoda dopisała, jest ciepło, wieje lekki wiatr. Wiele osób przyjechało na rowerach - relacjonował po godz. 20 Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl. - Zablokowane są ulica Królewska oraz inne okoliczne uliczki - ostrzega.

W koncercie uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, w tym prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W imieniu metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, który już przebywa w Rzymie, modlitwę odprawił biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Józef Górzyński.

"Modlitwa papieża została wysłuchana"

Obecny na koncercie prezydent powiedział, że wiele osób wciąż wspomina ten moment, kiedy na pl. Piłsudskiego podczas odprawionej w tym miejscu mszy św. w 1979 r. Jan Paweł II wypowiedział pamiętne słowa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!".

- Ta modlitwa została wysłuchana. Dzisiaj spotykamy się w Polsce wolnej i niepodległej, przeżywając wszystkie wielkie i piękne myśli związane z Janem Pawłem II. Towarzysząc uroczystościom kanonizacji Jana Pawła II, będziemy wracali myślą i modlitwą do własnych wspomnień i wspomnień całego narodu. Będziemy wdzięczni także za tę trudną drogę, którą szliśmy razem - ku polskiej wolności i poprzez polską wolność - powiedział prezydent.

W sobotę o godzinie 19 w tym samym miejscu odbędzie się czuwanie "Do źródła" - będzie modlitwa, świadectwa, improwizowany koncert i światło do nieba - każdy uczestnik spotkania otrzyma małą latarkę, by w odpowiednim momencie skierować ją ku niebu.

Scena na kanonizację | Lech Marcinczak /tvnwarszawa.pl
Scena na kanonizację | Lech Marcinczak /tvnwarszawa.pl
Scena na kanonizację | Lech Marcinczak /tvnwarszawa.pl
Scena na kanonizację | Lech Marcinczak /tvnwarszawa.pl
Scena na kanonizację | Lech Marcinczak /tvnwarszawa.pl
Scena na kanonizację | Lech Marcinczak /tvnwarszawa.pl
Scena na kanonizację | Lech Marcinczak /tvnwarszawa.pl
Scena na kanonizację | Lech Marcinczak /tvnwarszawa.pl
Scena na kanonizację | Lech Marcinczak /tvnwarszawa.pl
Scena na kanonizację | Lech Marcinczak /tvnwarszawa.pl

W niedzielę, w dniu kanonizacji na pl. Piłsudskiego oraz przed Świątynią Opatrzności Bożej transmitowana będzie msza św. kanonizacyjna z Rzymu (od godz. 10). Po niej, w wielu kościołach rozpoczną się msze dziękczynne. Wieczorem, o godz. 20 w Archikatedrze św. Jana zaplanowano koncert Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II "Do Źródła" - muzyka cerkiewna, średniowieczna, z elementami gospel i chorału gregoriańskiego będzie przeplatana cytatami biblijnymi. Przed kościołem św. Anny do 27 kwietnia będzie stała "strefa JP2" - w godzinach rannych i południowych startują stąd uczestnicy gry miejskiej "Do źródeł", popołudniami i wieczorami odbywają się spotkania, debaty, filmy i koncerty. Można oglądać instalację "Papieska Warszawa" - za pomocą przygotowanej przez organizatorów mapy można poznawać miejsca związane z papieżem. Są one oznaczone planszami z opisem wizyty papieża, fotografiami, informacjami:

Plenerowa wystawa o papieżu
TVN24

Uroczystości w Wilanowie

Wiele uroczystości również w Centrum Opatrzności Bożej.

W niedzielę o godz. 9 rozpocznie się msza św. w Panteonie Wielkich Polaków. Od godz. 10 ma trwać transmisja uroczystości kanonizacyjnych z Rzymu.

Ok. 12.30 zacznie działać miasteczko dla dzieci. Rodziny z dziećmi będą mogły wziąć udział w grze "Wszyscy jedziemy do Rzymu". Jej uczestnicy wyruszą w podróż "ciuchcią papieską" do symbolicznego Rzymu; tam zobaczą labirynt, w którym będą mogli poznać wymiary świętości Jana Pawła II. Główne motywy to modlitwa, praca, człowiek i świat.

- To jest najważniejszy punkt naszego programu. To jest cel działań, które podejmuje Centrum. Chcemy dotrzeć do rodzin, w tym szczególnie do rodzin z dziećmi. Będziemy troszkę mówić o tym, że życie Jana Pawła II to był taki labirynt poprzez różne wydarzenia - powiedział w środę na konferencji prasowej prezes Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł.

Na telebimach wyświetlane będą filmy poświęcone Janowi Pawłowi II, m.in. "Pielgrzym", "Wujek", "Szukałem Was". Będzie też można zobaczyć, co do tej pory zostało zrobione w Muzeum Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego. Dla dzieci przygotowano także gry i zabawy oraz przedstawienia teatralne wystawiane przez młodzież gimnazjalną.

O godz. 13.30 rozpocznie się msza św. dziękczynna za kanonizację, którą poprowadzi biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Józef Górzyński.

Od godz. 15 będzie można zwiedzać Panteon Wielkich Polaków.

Uroczystości mają potrwać do godz. 18.

"Jeśli szukasz źródła, idź pod prąd"

Głównym hasłem obchodów i kampanii społecznej, która je promuje w mediach są słowa: "Jeśli szukasz źródła, idź pod prąd". Do tych słów powstała też piosenka i teledysk. Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wyjaśniał, że inspiracją do naśladowania Jana Pawła II ma być jego nauczanie i postrzeganie postaci świętego w różnych wymiarach - nie tylko przez pryzmat religijnego zaangażowania, ale też pamiętając, że był intelektualistą, człowiekiem kultury, mistykiem.

Organizator, Centrum Myśli Jana Pawła II, apeluje o wspólne przeżywanie kanonizacji i liczny udział w przygotowanych imprezach.

- W dniu kanonizacji powinniśmy być na placach, w kościołach, wspólnie ją prze��ywać. Nie może nikogo zabraknąć. Pokażmy całemu światu, bo kamery będą na nas zwrócone, że jesteśmy dumni z Jana Pawła II, że mamy poczucie, iż dzięki niemu mamy wolność - mówił na konferencji prasowej szef centrum Norbert Szczepański.

Związany z Warszawą

O związkach papieża z Warszawą mówiła prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Nie da się ukryć, że Karol Wojtyła był przede wszystkim dzieckiem Małopolski. Jego pierwszym, formułującym życie duchowe doświadczeniem był Kraków i Kościół krakowski. Jednak, gdy spoglądamy na dzieło życia Jana Pawła II, widzimy, że istotną rolę odgrywała w nim Warszawa - powiedziała.

Wspomniała, że jako biskup i kardynał w drodze do Rzymu zatrzymywał się zawsze u sióstr urszulanek na Powiślu i stamtąd w październiku w 1978 r. wyruszył do Watykanu, by być następcą św. Piotra. - W kwietniu 2005 roku stolica stała się świadkiem ogromnej mobilizacji społecznej, jednoczącej wszystkich w trudnych chwilach odchodzenia Jana Pawła II do domu Ojca. Stolica jest zobowiązana do tego, by papieski duch wolności, solidarności i dialogu, otwartości na drugiego człowieka trwał w naszym mieście - przekazała Gronkiewicz-Waltz.

PAP/bf/r