Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Kampania formalnie rusza dziś. Kandydaci prezentują się od tygodni

Warszawa

Patryk Jaki zapowiada hasło wyborczeTVN24
wideo 2/10

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 21 października - wynika z rozporządzenia premiera Mateusza Morawieckiego, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Druga tura wyborów odbędzie się 4 listopada.

Głosowanie w wyborach odbędzie się w godzinach 7-21. W wyborach w Warszawie mieszkańcy wybiorą prezydenta miasta, radnych Rady Warszawy i poszczególnych 18 dzielnic.

Dopiero we wtorek, wraz z ogłoszeniem rozporządzenia premiera, rusza kampania wyborcza. Skończy się 24 godziny przed wyborami, czyli o północy 19 października. W wyborczy weekend obowiązywać będzie cisza wyborcza.

Druga tura: 4 listopada

Jeżeli w pierwszej turze wyborów (21 października) żaden z kandydatów na prezydenta miasta nie zdobędzie ponad 50 procent głosów, dwóch polityków z najwyższym poparciem czeka dogrywka w drugiej turze. Ta - zgodnie z decyzją premiera - odbędzie się 4 listopada, czyli ostatniego dnia długiego weekendu w związku z 1 listopada - Dniem Wszystkich Świętych.

Przed drugą turą kandydaci również będą mogli prowadzić kampanię. Formalnie rozpocznie się po zakończeniu ciszy wyborczej po pierwszej turze i skończy się o północy 2 listopada.

"Niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków!" - napisał na Twitterze premier Morawiecki.

W Warszawie kandydaci ubiegający się o urząd prezydenta już wiele tygodni temu rozpoczęli aktywne starania o głosy mieszkańców. Niemal każdego dnia zwołują konferencję prasowe i organizują spotkania z mieszkańcami. Składają też wyborcze obietnice. Kandydat Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki zobowiązał się między innymi do rozpoczęcia budowy dwóch nowych linii metra. Natomiast jego konkurent z Koalicji Obywatelskiej - do budowy 20 nowych parkingów "Parkuj i Jedź".

Czynną agitację kandydatów krytykował szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. Stwierdził, że prowadzenie kampanii przed jej formalnym rozpoczęciem jest "niedopuszczalne". Przyznał jednak, że PKW nie ma narzędzi, by w jakikolwiek sposób to zatrzymać. Może jedynie wydać krytyczne stanowisko.

"Ambitna i uczciwa Warszawa"

Chwilę po ogłoszeniu kampanii, jako pierwszy swoje hasło wyborcze zaprezentował Patryk Jaki. - "Ambitna i uczciwa Warszawa", z tym hasłem ruszamy w bój o stolicę - powiedział na porannej konferencji zorganizowanej przy pomniku warszawskiej Syrenki.

- Stolica Polski musi spełniać standardy europejskości. Jednym z najważniejszych jest uczciwość. Wszystkie europejskie stolice, które chcą mówić o tych wartościach, muszą być uczciwe - podkreślił kandydat.

Akcja Warszawa

Krótkie oświadczenie z okazji wystartowania kampanii przedstawił i opublikował na Facebooku inny kandydat - Jacek Wojciechowicz. Miejsce, które wybrał na nagranie wypowiedzi było podobne do miejsca konferencji Jakiego - placyk obok Centrum Nauki Kopernik, z Wisłą i mostem Świętokrzyskim w tle.

- Każda polityka zaczyna się od idei, które przekuwane są w program. Mam jedno i drugie. Proponuję Warszawę dobrą do życia, nowoczesną, pamiętającą i dumną ze swojej historii. Jednocześnie dumną z tego, co już udało się zrobić i świadomą wyzwań, jakie stoją przed nami - oświadczył były wiceprezydent.

Wśród tychże wyzwań Wojciechowicz wymienił między innymi jeszcze nowocześniejszy transport publiczny, bezpieczeństwo obywateli, edukację na europejskim poziomie i pomoc wszystkim, którzy jej potrzebują.

- Rozpoczynam akcję Warszawa, wasza Warszawa - podsumował.

Kandydat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej Rafał Trzaskowski też zapowiedział briefing - na godzinę 13.45.

10 kandydatów

Oprócz Trzaskowskiego, Jakiego i Wojciechowicza, start w wyborach na prezydenta Warszawy zapowiedziało siedmioro innych kandydatów: Jan Śpiewak - z ramienia koalicji Wygra Warszawa, Justyna Glusman jako kandydatka ruchów miejskich, Jakub Stefaniak z Polskiego Stronnictwa Ludowego, Piotr Ikonowicz z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, Andrzej Rozenek z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Sławomir Antonik - kandydat Bezpartyjnych oraz Janusz Korwin-Mikke z partii Wolność.

kw/mś