Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Kamila Skolimowska patronką ronda. "Na Gocławiu stawiała pierwsze kroki"

Warszawa

Mateusz Szmleter, tvnwarszawa.plRondo Kamili Skolimowskiej

Przypomina koło do rzutu młotem, dlatego, według pomysłodawców, będzie odpowiednim miejscem do uczczenia pamięci zmarłej lekkoatletki Kamili Skolimowskiej. W czerwcu jedno z gocławskich rond dostanie imię najmłodszej polskiej mistrzyni olimpijskiej.

- Często słyszę pytanie "dlaczego rondo, a nie ulica, czy skwer". Odpowiedź jest prosta: przecież rondo po prostu przypomina koło do rzutu młotem – tłumaczy Anna Herba z Fundacji Kamili Skolimowskiej.

Sprinterskie tempo

Pomysł był spontaniczny i, używając terminologii lekkoatletycznej, zostanie zrealizowany w sprinterskim tempie. O inicjatywie członkowie fundacji zaczęli mówić w marcu, a już w czerwcu rondo w miejscu, gdzie łącza się ul. Bohaterowicza i Jana Nowaka-Jeziorańskiego, dostanie imię zmarłej sportsmenki.

- W zeszłym roku organizowaliśmy zawody z okazji 15-lecia zdobycia mistrzostwa olimpijskiego przez Kamilę, a w tym roku mija 20 lat od pierwszego mistrzostwa Polski, Kama startując w Pile miała nieco ponad 13 lat... Dlatego chcieliśmy wymyślić coś specjalnego - tłumaczy Anna Herba.

Pomysł zaopiniowała pozytywnie miejska komisja nazewnictwa, a 12 maja radni podjęli oficjalną decyzję.

Wybór gocławskiego skrzyżowania nie był przypadkowy. - To właśnie w tej okolicy Kamila stawiała pierwsze lekkoatletyczne kroki, tutaj się wychowywała. Dodatkowo chcieliśmy, aby obok wybranego ronda był teren, gdzie będziemy mogli organizować zawody lekkoatletyczne - opowiada przedstawicielka fundacji.

Najmłodsza mistrzyni olimpijska

Kamila Skolimowska zmarła nagle w 2009 roku podczas obozu z Portugalii. W 2000 roku w Sydney wygrała konkurs rzutu młotem i tym samym została najmłodszą polską mistrzynią olimpijską w historii. W czasie swojej kariery związana była z klubami warszawskimi – Gwardią, Skrą oraz Warszawianką. Przygodę z lekkoatletyką zaczynała z kolei na nie istniejącym już boisku do rzutów lekkoatletycznych stołecznej Legii.

kz/b