"Kamienne niebo zamiast gwiazd"

Warszawa

Jacek Turczyk / PAP Spektakl w rocznicę Powstania

Premiera spektaklu teatralnego "Kamienne niebo zamiast gwiazd" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego odbędzie się 1 sierpnia w gmachu Muzeum Powstania Warszawskiego. Imprezę zaplanowano w ramach obchodów 69. rocznicy wybuchu Powstania.

"Kamienne niebo zamiast gwiazd" to spektakl, w którym nowoczesne eksperymenty sceniczne spotykają się z tematyką historyczną. Opowiada on o powstaniu warszawskim z perspektywy ukrywających się i uwięzionych w piwnicy cywilów. Twórcy spektaklu - reżyser Krzysztof Garbaczewski i autor tekstu Marcin Cecko – zadają pytania o to, w jaki sposób Powstanie Warszawskie istnieje w wiadomości kolejnych pokoleń, w jaki sposób te pokolenia utrwalają pamięć o historycznych wydarzeniach i w jaki sposób wspomnienie o powstańczych walkach żyje współcześnie. To także opowieść o przeszłości i przyszłości Warszawy - miasta zburzonego i ponownie wzniesionego. Inspiracją dla powstania spektaklu była powieść Jerzego Krzysztonia "Kamienne niebo". - Mam wrażenie, że odkąd istnieje Muzeum, spektakle i działania performatywne są ważnym elementem jego funkcjonowania. Nie jest to zwykła przestrzeń teatralna usiłujemy, również za jej pomocą, wgryźć się w to - mimo wszystko - tragiczne wydarzenie, jakim było powstanie warszawskie - powiedział Garbaczewski podczas środowej konferencji prasowej w Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Nakarmieni pamięcią pamięci"

- Punktem wyjścia dla naszego spektaklu była powieść Jerzego Krzysztonia, która opowiada historię z Powstania, jednak samych walk jest tu niewiele. Bohaterami są uwięzieni w piwnicy cywile. Powieść rozpoczyna się w momencie, w którym właz do tej piwnicy zostaje zasypany ze względu na wybuch bomby. Kamienica się zawala i nie da się z piwnicy wyjść. Obserwujemy walkę, pewnego rodzaju degradację kondycji ludzkiej w tej piwnicy książka nie kończy się puentą: zostawia nas z pytaniem o to, co stało się z tymi ludźmi - dodał Cecko. - Dla nas oparcie stanowiła sytuacja schodzenia pod ziemię, brak możliwości wyjścia. Próbujemy przetworzyć to doświadczenie poprzez trzecie pokolenie po wojnie. Znamy powstanie z opowiadań, relacji, jesteśmy nakarmieni pamięcią pamięci. Spektakl, przygotowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego we współpracy z Nowym Teatrem w Warszawie, grany będzie także od 2 do 5 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego.

PAP//ec