Kamienica przy rondzie ONZ trafiła do rejestru zabytków

Kamienica przy Ciepłej 3
Kamienica przy Ciepłej 3
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plKamienica przy Ciepłej 3

Nowa wojewódzka konserwator zabytków wpisała do rejestru zabytków ponad stuletnią kamienicę przy rondzie ONZ wraz z posesją i kapliczką. Apelowało o to 1500 osób.

Chodzi o kamienicę pod adresem Ciepła 3 – tuż przy rondzie ONZ, po wolskiej stronie. Już w ubiegłym roku społecznicy apelowali o wpisanie jej do rejestru zabytków. Ale na taki krok zdecydowała się dopiero teraz Barbara Jezierska. Jak tłumaczy biuro wojewódzkiej konserwator zabytków, stało się to po rozpoznaniu wniosku Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy "ZOK".

"Skuteczna ochrona"

"Koniecznym podkreślenia jest fakt, że z obywatelskim apelem o wpis przedmiotowej nieruchomości do rejestru zabytków zwróciło się około 1500 osób fizycznych (stan na dzień 8 marca 2016 roku) działających w przekonaniu, iż "jedynie wpis do rejestru zabytków może zapewnić temu cennemu obiektowi (kamienicy) skuteczną ochronę (przed wyburzeniem)" – uzasadnia swoją decyzję konserwator. Budynek ma wartość historyczną – to miejsce urodzin ks. Ignacego Skorupki. To także jedyny zachowany przykład czynszowej zabudowy ulicy Ciepłej sprzed 1939 roku. Kamienica ta, wraz z sąsiadującą zabudową posesji ul. Twarda 28, to relikt historycznej zabudowy miejskiej XIX-wiecznej Warszawy. "Obiekt należy także do nielicznej grupy budowli utrwalonych w ikonografii warszawskiego getta, które przetrwały II wojnę światową i zachowały się do czasów współczesnych" – uzasadnia konserwator.

Decyzja nie jest ostateczna

Wzniesiona na podwórzu posesji kapliczka, jako związana z okupacyjnymi zwyczajami, rytuałami i obrzędami świątecznymi, świadczy o kulturze materialnej i religijnej lokalnej społeczności. Z poparciem wniosku o wpis do rejestru zabytków nieruchomych przedmiotowej zabudowy wystąpili m.in.: proboszczowie Parafii Wszystkich Świętych, Parafii św. Michała Archanioła i św. Floriana oraz Katedry Polowej Wojska Polskiego, a także kurator Muzeum Ordynatu Polowego oraz Żydowski Instytut Historyczny i Fundacja im. Prof. Mojżesza Schorra. Decyzja o wpisie do rejestru zabytków nie jest ostateczna. Przysługuje odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. ran//ec

Pozostałe wiadomości