Kamienica po wybuchu: na remont potrzeba 300 tysięcy

Warszawa

mł. asp. Adrian Domański / Komenda Miejska PSPKamienica po wybuchu

Rzeczoznawca wycenił koszty remontu kamienicy przy ulicy Noakowskiego 26, w której w poniedziałek doszło do wybuchu. Będzie potrzebne ok. 300 tys. złotych. Wspólnota mieszkaniowa zwróciła się już do urzędu dzielnicy o wsparcie na najpilniejsze prace.

- Rzeczoznawca oszacował koszty remontu w kamienicy – mówi tvnwarszawa.pl Lidia Kurczyńska, przewodnicząca zarządu wspólnoty mieszkaniowej przy ulicy Noakowskiego 26. - Łącznie to koszt rzędu 300 tys. zł - dodaje.

Dostaną pożyczkę?

Najpilniejsze prace zostały wycenione na ok. 150 tys. zł. Chodzi między innymi o remont okien, drzwi, ścian i stropów, a także instalacji wodnej, gazowej czy centralnego ogrzewania.

– Byliśmy w piątek w urzędzie dzielnicy i zwróciliśmy się o pożyczkę na te prace, dopóki ubezpieczyciel nie wypłaci nam pieniędzy – wyjaśnia Kurczyńska.

Na ok. 120 tys. rzeczoznawca wycenił prace związane z remontem widny. Dodatkowe 30 tys. miałoby pójść na roboty na klatce schodowej. – I ewentualne prace, których nie przewidzieliśmy – zaznacza przewodnicząca zarządu wspólnoty.

Pierwsze o sprawie poinformowało radio RMF FM.

Wybuch butli z gazem?

Do wybuchu doszło w poniedziałek wczesnym popołudniem. Rannych zostało pięć osób, 10 mieszkań zostało zniszczonych, część doszczętnie. Ewakuowano wszystkich mieszkańców budynku. W środę w towarzystwie policji weszli do swoich lokali. Mogli zabrać najpotrzebniejsze rzeczy.

W mieszkaniu przy ulicy Noakowskiego, w którym w poniedziałek doszło do wybuchu, od ponad dwóch lat odcięty był gaz. Zrezygnował z niego właściciel lokalu. Jak informuje wspólnota mieszkaniowa, licznik był zdjęty, a przewód zaczopowany.

Siła wybuchu w kamienicy przy Noakowskiego była tak duża, że okna stracili też mieszkańcy domów po drugiej stronie ulicy.

Poniedziałkowy wybuch wstrząsnął kamienicą:

Wybuch w oku kamery
Sikor / youtube.pl

ran/b