Kamienica Brzeskiej. Gronkiewicz-Waltz zarzuca Jakiemu manipulację

[object Object]
Prezydent o sprawie budynku przy NabielakaTVN24
wideo 2/4

- Minister Patryk Jaki nie chce przedstawicieli miasta na posiedzeniu komisji weryfikacyjnej w sprawie kamienicy przy Nabielaka 9, w której mieszkała Jolanta Brzeska - oznajmiła we wtorek rano Hanna Gronkiewicz-Waltz i zarzuciła szefowi komisji manipulację.

Jolanta Brzeska to lokatorka i założycielka Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Broniła osób tracących dach nad głową przez tak zwaną dziką reprywatyzację. Sama również mieszkała w budynku objętym roszczeniami (właśnie przy Nabielaka 9). Spalone ciało Brzeskiej znaleziono w 2011 roku w Lesie Kabackim. Sprawę bada prokuratura.

"Sprostować manipulacje"

Niespodziewana konferencja prezydent Warszawy została zwołana, by - jak powiedziała sama zainteresowana - "sprostować manipulacje ministra Patryka Jakiego".

Kilka dni temu przewodniczący komisji weryfikacyjnej ogłosił, że może cofnąć wezwania prezydent Warszawy (w charakterze strony) na najbliższe posiedzenia jego zespołu, pod warunkiem że Gronkiewicz-Waltz stawi się jako świadek na rozprawę dotyczącą kamienicy przy Noakowskiego 16 (którą odzyskała w ramach reprywatyzacji jej rodzina).

- W piątek późnym popołudniem otrzymałam od pana Jakiego pismo wycofujące wezwanie miasta na rozprawę w dniach 30-31 października [w sprawie Nabielaka 9 - red.] - oświadczyła na briefingu prezydent miasta. Dodała jednak, że takie wezwanie nie zostało wycofane na najbliższe (środowe) posiedzenie dotyczące zwrotu Nowogrodzkiej 6a. Czym różnią się te dwa adresy? Jak przypomniała dalej Gronkiewicz-Waltz, decyzję zwrotową w sprawie Nabielaka 9 podpisywał komisarz miasta z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Mirosław Kochalski. Jednym z właścicieli roszczeń do tego budynku był natomiast Marek M., znany handlarz roszczeniami. - Nikomu to wówczas nie przeszkadzało, a mi podobne rzeczy dzisiaj się zarzuca - stwierdziła. - Mam nadzieję, że jako świadek na tę rozprawę [w sprawie Nabielaka - red.] będzie wezwany pan Mirosław Kochalski - powiedziała dalej prezydent Warszawy. - Z pewnością obawia się niewygodnych pytań. Byłoby dziwne gdyby obecny wiceprezes Orlenu, a ówczesny sekretarz Rady Warszawy nie został wezwany - dodała.

"PiS też zwracał kamienice"

Dodała, że gdyby jej pełnomocnicy uczestniczyli w tym posiedzeniu, chcieliby wiedzieć, dlaczego zgodził się na zwrot kamienicy. - Zapytaliby również o to, kto rekomendował panu Kochalskiego zatrudnienie Jakuba R. w ratuszu - stwierdziła. Według Gronkiewicz-Waltz, to właśnie za rządów Prawa i Sprawiedliwości R. rozpoczął karierę w Biurze Gospodarki Nieruchomościami, najpierw jako pełniący obowiązki wicedyrektora, a potem już jako pełnoprawny wicedyrektor.

- Nieprawdą jest, że to głównie ja zwracałam kamienice. W okresie czterech lat PiS zwrócono 197 kamienic z lokatorami. Te decyzje często były parafowane przez osoby z prokuratorskimi zarzutami - stwierdziła szefowa ratusza.

W sprawie Nabielaka 9 prezydent zwróciła uwagę jeszcze na jedną kwestię - datę posiedzenia komisji weryfikacyjnej. Jest ono zaplanowane na dwa dni: 30 i 31 października. Jak spostrzegła Gronkiewicz-Waltz, to poniedziałek i wtorek tuż przed Świętem Zmarłych 1 listopada. - To jest czas, kiedy większość Polaków nie ogląda telewizji, są już na cmentarzach, obchodzą Wszystkich Świętych - powiedziała.

Do zarzutów prezydent miasta szybko odniósł się Patryk Jaki. Szef komisji w mediach społecznościowych napisał: "Odlot HGW! P. Kochalski jest dawno już wezwany jako pierwszy świadek na Nabielaka. Po drugie nikt nie wycofał zaproszenia dla UM na rozprawę".

Odlot HGW! P. Kochalski jest dawno juz wezwany jako pierwszy świadek na Nabielaka. Po 2 nikt nie wycofał zaproszenia dla UM na rozprawę.— Patryk Jaki (@PatrykJaki) 17 października 2017

"Mam grać na dużej scenie"

Kolejna sprawa, o której mówiła prezydent na swoim briefingu, to zbliżające się wielkimi krokami posiedzenie komisji dotyczące Noakowskiego 16. Ma się ono odbyć 5 grudnia i - jak poinformowała Gronkiewicz-Waltz - będzie pierwszym posiedzeniem przeprowadzonym w nowej, większej sali w budynku przy Rakowieckiej (do tej pory komisje odbywały się w Ministerstwie Sprawiedliwości w al. Ujazdowskich). Według prezydent Warszawy, to nie przypadek. - Ja nie mam grać na scenie małej [sala w ministerstwie była mniejsza - red.], ale na scenie dużej - w dużej sali, żeby się dużo osób pomieściło. Zaproszą sporo lokatorów, żeby to był taki mocny lincz, a nie słaby lincz - skomentowała.

CZYTAJ TAKŻE O AUDYCIE RATUSZA W SPRAWIE REPRYWATYZACJI:

[object Object]
Hanna Gronkiewicz-Waltz o audycieTVN24
wideo 2/3

kw/ec/jb

Pozostałe wiadomości

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Polaki koło Siedlec kierowca białoruskiego autobusu stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu. Początkowo służby informowały o pięciu osobach zabranych do szpitala. Ostatecznie bilans rannych wzrósł do siedmiu.

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W jednym ze sklepów na warszawskim Bemowie doszło do awantury. 34-letni mężczyzna groził sprzedawcy, że go zabije, ponieważ ten miał mu sprzedać nieświeże jedzenie. Agresywny klient zdemolował sklep. Został zatrzymany i objęty policyjnym dozorem.

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-latka była poszukiwana do odbycia kary więzienia. W domu, gdzie miała przebywać, zatrzymano jej 23-letniego brata podejrzanego o posiadanie znacznych ilości narkotyków. Mężczyzna został aresztowany.

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie będzie można oglądać "Wiejskie chaty pośród drzew". Pod tą nazwa kryje się jedyny obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zasobach. Jego autentyczność potwierdzili m.in. eksperci Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Źródło:
PAP

Na budowie bemowskiego odcinka drugiej linii metra dokonano archeologicznego odkrycia. Odnaleziono fragmenty wiejskiej chałupy z czasów Jagiellonów, ceramikę kuchenną i ekskluzwną czy kości zwierzęce. Znaleziska to ślady podwarszawskich osad, które funkcjonowały tu w XV wieku.

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawie dwa promile alkoholu miał kierowca samochodu, który dachował na trasie S17 w miejscowości Żabianka koło Garwolina (Mazowieckie). W wyniku wypadku ranny został pasażer auta. Kierującemu grożą trzy lata więzienia.

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Bulwary od Wybrzeża Kościuszkowskiego po Gdańskie są zabytkiem. Nie przejęło się tym trzech młodych mężczyzn, którzy postanowili pokryć sprayem aż dziewięć metrów muru. Na widok strażników miejskich zaczęli uciekać.

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Akademia Pedagogiki Specjalnej, która dzierżawi domki na Osiedlu Przyjaźń, nakazała studentom opuścić akademiki do 9 maja, czyli jeszcze w trakcje trwania semestru letniego. W sprawie interweniowali stołeczna radna i ratusz. Urzędnicy zapewnili, że studenci mogą podpisać trzymiesięczną umowę z miastem. To uratuje ich przed wyprowadzką tuż przed sesją egzaminacyjną.

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do 87-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku. Przekonywał, że jej pieniądze są zagrożone, a on ma je ochronić. Zmanipulowana podczas rozmowy 87-latka z Bielan, przekazała oszustom oszczędności swojego życia. Straciła 160 tysięcy złotych.

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nietrzeźwy kierowca wybrał się w niedzielę nad ranem na zakupy. Jazdę po Ciechanowie szybko zakończył na hydrancie, z którego po uderzeniu auta "woda lała się strumieniami". 21-latek zdarzenie zgłosił jednak uczciwie policji. Badanie wykazało, że miał 1,5 promila.

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawscy strażnicy miejscy z patrolu rzecznego pomogli 60-latkowi, który próbował postawić żagiel na kajaku. Niestety wpadł do wody i miał problem, by wrócić do kajaku.

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka minut utrudnień dla pasażerów i strachu o życie małego psa, który wyswobodził się z obroży i wpadł na tory metra na stacji Kondratowicza. Zdarzenie skończyło się szczęśliwie, ale Metro Warszawskie apeluje do opiekunów czworonogów o prawidłowe i odpowiedzialne przewożenie pupili.

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl