"Kama" spocznie na Powązkach

Najnowsze

Facebook.com/1944pl"Kama" (w środku), słynna łączniczka

„Kama”, słynna łączniczka batalionu „Parasol”, we wtorek zostanie pochowana na Powązkach przy al. Smoleńskiej. W uroczystościach pogrzebowych oprócz bliskich zmarłej wezmą udział kombatanci i władze Warszawy.

„Kama” zmarła w piątek, 5 lutego. Miała 89 lat. We wtorek o godz. 11.30 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej rozpoczną się uroczystości pogrzebowe. Następnie o godz. 13 Maria Stypulkowska-Chojecka spocznie na Powązkach, przy al. Smoleńskiej.

Była łączniczką batalionu „Parasol”. Uczestniczyła m.in. wakcji, która doprowadziła do egzekucji "Kata Warszawy" Franza Kutschery.

Szlak Parasola

Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej działała w 58. Warszawskiej Żeńskiej Drużynie Harcerzy. Opiekowała się samotnymi kobietami, dziećmi i ludźmi starszymi. We wrześniu 1939 roku zajmowała się uchodźcami, którzy przybywali do Warszawy z terenów zajmowanych przez Niemców.

Podczas wojny była sanitariuszką i łączniczką. Działała w Szarych Szeregach. Uczestniczyła w akcjach likwidacyjnych wymierzonych w wysokich funkcjonariuszy Gestapo. Prowadziła rozpoznanie przed zabójstwem Franza Kutschery, nazywanego "Katem Warszawy".

W czasie Powstania przeszła prawie cały szlak "Parasola" - Wolę, Stare Miasto, kanałami przeprowadziła rannych do Śródmieścia, następnie tym samym sposobem z Czerniakowa przeszła na Mokotów.

Tam obchodziła swoje 18. urodziny.

Kanałami przeszła jeszcze raz, do Śródmieścia, gdzie - przy ulicy Nowomiejskiej - prowadziła mały punkt sanitarny, w którym opiekowała się rannymi kolegami.

Zaraz po zakończeniu Powstania opuściła stolicę razem z ojcem i babcią. Przeniosła się do Podkowy Leśnej, a potem do Grodziska Mazowieckiego.

Do Warszawy wróciła jednak już w lutym 1945 roku.

Honorowa obywatelka Warszawy

Oprócz czynnej walki, Kama aktywnie angażowała się w prace różnych stowarzyszeń. Należała do Światowego Związku Żołnierzy AK i Stowarzyszeniu Szarych Szeregów, w którym była Przewodniczącą Rady Naczelnej. Jej działalność społeczna utrzymywała się także długo po wojnie.

Na początku lat 90. była współorganizatorką Fundacji im. Gen. Leopolda Okulickiego. W ramach tej fundacji założyła przychodnię dla weteranów wojennych, w której pracowała społecznie do 1999 roku.

Maria Stypułkowska-Chojecka należała do Ogólnopolskiego Komitetu Budowy Muzeum Powstania Warszawskiego. Awansowana do stopnia majora w stanie spoczynku. Za swoją pracę i poświęcenie została nagrodzona wieloma ważnymi odznaczeniami, w tym m.in. Krzyżem Walecznych i Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Cieszyła się też tytułem honorowej obywatelki Miasta Stołecznego Warszawy.

Tak wyglądało centrum Warszawy o godz. 17.00 w ostatnią rocznicę powstania warszawskiego:

Warszawa pamięta TVN 24

jk/jw/sk

Źródło zdjęcia głównego: Facebook.com/1944pl