Przygotuj się na:

ZMIANY I UTRUDNIENIA NA GÓRCZEWSKIEJ

Od nocy z 31 maja na 1 czerwca ruch w obu kierunkach będzie odbywał się jezdnią w kierunku centrum.

  Kajak polo, łodzie i malowanie leżaków. "Otwarcie sezonu plażowego"

  Najnowsze

  Andrzej Rejnson / tvnwarszawa.plŻycie wraca nad Wisłę

  W weekend Wisła zacznie przyciągać plażowiczów i imprezowiczów – przekonuje ratusz. Będzie można spróbować swoich sił na łodziach, wziąć udział w zawodach kajak polo, czy pomalować leżaki na popularnych plażach.

  - Jest to otwarcie sezonu plażowego i nawigacyjnego. To jest tak naprawdę rozpoczęcie cyklu, który będzie trwał aż do 20 czerwca, czyli do Wianków - wyjaśnia przedstawicielka Centrum Komunikacji Społecznej urzędu miasta Anna Brzezińska-Czerska.

  Malowanie leżaków

  Jedną z propozycji jest malowanie leżaków. W weekend, w godz. 10.00-18.00, na plażach: Saskiej (wejście od ul. Krynicznej), Poniatówce (przy moście Poniatowskiego), Rusałce (przy Miejskim Ogrodzie Zoologicznym), Żoliborskiej (przy Klubie Sportowym Spójnia) oraz przy Płycie Desantu, odbędą się otwarte warsztaty. Uczestnicy będą mogli stworzyć "swoje miejsce nad Wisłą" – ozdobić leżaki, które pozostaną nad rzeką.

  - W ten weekend zaczynamy +Warszawskim leżakowaniem+. Jest to impreza dedykowana miłośnikom plaż i też twórczej rozrywki, ponieważ na wszystkich plażach na Saskiej, Poniatówce, Żoliborzu, Rusałce - zwanej też plażą przy ZOO, oraz na plaży przy Płycie Desantu, stworzono stoiska warsztatowe, na których dla mieszkańców będą dostępne leżaki w formie kolorowanek wiślanych - dodaje.

  Jak tłumaczy Brzezińska-Czerska "każdy będzie mógł przyjść i pokolorować sobie taki leżak, podpisać swoim imieniem, oznaczyć swoje miejsce nad Wisłą, po czym te leżaki - już na cały sezon - zostaną nad rzeką".

  Równolegle odbędzie się Otwarcie Sezonu Nawigacyjnego, które rozpocznie podniesienie bandery na maszcie w Porcie Czerniakowskim.

  "Przez cały dzień, głównie w okolicy portu i Płyty Desantu swoje oferty prezentować będą środowiska działające nad Wisłą. W programie m.in. rejsy statkami i łodziami tradycyjnymi, regaty wioślarskie, spływy kajakowe, nauka pierwszej pomocy przedmedycznej, czy pokazy gry w kajak polo" – informuje urząd miasta.

  Będzie można skosztować także nietypowych dyscyplin sportowych, takich jak wakeboarding czy nauczyć się podstaw szkutnictwa.

  Bieg pod mostami

  Ponadto, w sobotę odbędzie się piąta edycja Biegu Wisły. Zawodnicy rywalizować będą na blisko 10-kilometrowej trasie. Początek o godz. 10.30 na 517. kilometrze m Wisły, tj. na wysokości kolektora burzowego, po prawej stronie rzeki.

  "Zawodnicy po starcie pobiegną na północ, w stronę mostu Grota-Roweckiego, następnie po długim łuku zmienią kierunek i udadzą się w na południe, pod mostem Gdańskim, Śląsko-Dąbrowskim, następnie po moście pontonowym na kanale Portu Praskiego i dalej kolejno pod mostem Świętokrzyskim, Średnicowym i Poniatowskiego do linii mety znajdującej się na plaży Saska Kępa" – wyjaśnia urząd miasta.

  Weekendowe imprezyUrząd Miasta

  Coraz więcej imprez

  Warszawskie leżakowanie oraz Otwarcie Sezonu Nawigacyjnego to tylko preludium do cyklu imprez, które będą miały miejsce nad Wisłą. Weekendowe wydarzenia odbywać się będą co tydzień, aż do 20 czerwca - Wianków, największej tradycyjnej imprezy organizowanej nad Wisłą. Podczas kolejnych weekendów nad stołeczną rzeką prowadzone będą m.in. tematyczne wycieczki rowerowe, gry terenowe, a także będą się odbywać koncerty i przedstawienia. Ponadto - od tego weekendu aż do września - wzbogacona zostanie oferta Warszawskich Linii Turystycznych. Podczas weekendowych rejsów Tramwajem Wodnym, który wyrusza z Płyty Desantu, przewodnicy będą opowiadać o nadwiślańskiej przyrodzie (godz. 11-12.45) oraz Warszawie widzianej z perspektywy rzeki (godz. 13-14.45). Rejs kosztuje 18 zł (9 zł bilet ulgowy) natomiast usługa przewodnicka jest bezpłatna. Jak zaznacza Brzezińska-Czerska, celem tych wszystkich wydarzeń jest "pokazanie mieszkańcom i turystom, że warto pójść nad Wisłę i skorzystać nad nią też z innych rozrywek, bo jest to miejsce, gdzie jest wiele możliwości aktywnego i twórczego spędzania czasu". - Z jednej strony mamy infrastrukturę ścieżek rowerowych czy ścieżek biegowych, Port Czerniakowski - czyli takie zaplecze dla wodniaków, plaże oczywiście - to zawsze największa atrakcja. A z drugiej strony mamy wielu ludzi, którzy działają nad Wisłą i budują program, który jest coraz bardziej rozbudowany - podsumowuje Brzezińska-Czerska.

   

  10 maja odbył się Bieg Wegański. Zorganizowano go na terenach zielonych nad Wisłą, za Centrum Olimpijskim:

  Ogromne zainteresowanie Biegiem WegańskimTVN24

  ran,PAP/b

  Źródło zdjęcia głównego: Andrzej Rejnson / tvnwarszawa.pl