Kaczyński wskazuje, gdzie staną pomniki smoleńskie. "Wierzę w to głęboko"

Najnowsze

"Fakty" TVNPomysł na pomniki smoleńskie

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wskazał, gdzie jego zdaniem powinny stanąć pomniki Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej. Władze Warszawy przekonują, że nie ma tam dla nich miejsca. Materiał "Faktów" TVN.

- Częścią odbudowy moralnego porządku w ojczyźnie musi być prawda o katastrofie smoleńskiej - podkreślił Jarosław Kaczyński, przemawiając w piątek wieczorem przed Pałacem Prezydenckim z okazji 74. miesięcznicy smoleńskiej.

Prezes PiS mówił także o planach wzniesienia dwóch pomników, upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej.

- Wierzę w to głęboko, tu, między "domem bez kantów" i Hotelem Europejskim, stanie pomnik Lecha Kaczyńskiego. Tu zaraz za Pałacem, gdzieś obok kościoła seminaryjnego, stanie pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej - powiedział Kaczyński.

"Lekko kuriozalna sytuacja"

Pomnik Lecha Kaczyńskiego ma stanąć na Osi Saskiej, w miejscu, gdzie dziś jest ogródek kawiarniany, za którym jest mały parking i dalej monument marszałka Józefa Piłsudskiego.

- Nie ukrywam, że byłaby to lekko kuriozalna sytuacja – ocenia Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy. Jak dodaje, nawet krzyż papieski na placu Piłsudskiego stanął nieco z boku, by nie pokrywać się bezpośrednio z Osią Saską. - Przypominam: stanowisko konserwatora jest konsekwentne od wielu lat, że Krakowskie Przedmieście jest skończonym układem – zaznacza Jóźwiak.

O wątpliwościach wobec tego określenia pisaliśmy na tvnwarszawa.pl. A co z drugim planowanym pomnikiem? Znajdowałby się na małym parkingu prezydenckim, niedaleko monumentu Adama Mickiewicza. Władze miasta podkreślają, że również w tym miejscu nie ma miejsca na nowy pomnik.

"Zapewniam, że staną"

Politycy PiS są jednak pewni, że pomniki smoleńskie staną we wskazanych przez prezesa miejscach.

- Taka jest wola setek tysięcy Polaków, którzy w parę godzin po tej katastrofie zbierali się na Krakowskim Przedmieściu. Wskazali miejsce, gdzie pomniki powinny stanąć. Zapewniam, że staną - podkreśla Joachim Brudziński, poseł PiS.

CZYTAJ TEŻ NA STRONIE "FAKTÓW" TVN

Zobacz archiwalną rozmowę posłów Jarosława Krajewskiego (PiS) i Cezarego Tomczyka (PO) na temat pomnika smoleńskiego:

Jarosław Krajewski i Cezary Tomczyk o pomniku smoleńskimTVN24

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

PAP/ran/gp