"Kaczuszki będą rozjeżdżane". Tramwaj w cieniu protestów

Tędy pojadą tramwaje | tvn24.pl

W burzliwej atmosferze upłynęło spotkanie na temat tramwaju na Gocław. W środę w dyskusji z urzędnikami wzięło udział ok. 150 mieszkańców.

- Funkcjonuje wiele stereotypów, mitów, prawd, półprawd i nieprawd na temat tej inwestycji. Chcemy to wszystko wyjaśnić – rozpoczął Tomasz Kucharski, burmistrz Pragi Południe.

Założenie słuszne, gorzej z wykonaniem. Choć, jak można się było spodziewać, do głosu wyrywali się mieszkańcy, to przez dobrą godzinę musieli cierpliwie słuchać. Najpierw prezentacji na temat założeń inwestycji (które dobrze znają), a potem opowieści o zielonych torowiskach we Francji (co tylko ich zirytowało). Nie pomagała zbytnio sformalizowana formuła spotkania, a także – co tu dużo mówić – brak kultury części osób, które się na nie pofatygowały. Emocje zbyt często brały górę nad argumentami, które zresztą są wciąż takie same.

Obawy o hałas i zieleń

Przeciwnicy tramwaju rekrutują się głównie z bloków położonych tuż przy jego trasie, wzdłuż Kanału Wystawowego. Boją się hałasu, na jaki narażą ich przejeżdżające nawet co dwie minuty składy.

Przedstawiciele Tramwajów Warszawskich przekonywali, że analizy akustyczne, które wykonali, pozwalają wierzyć, że komfort nie pogorszy się. Tłumić dźwięk mają m.in. trawa, którą zostanie obsiane torowisko i krzewy, które przewiduje się w jego sąsiedztwie. Jak zapewnił, burmistrz Kucharski zagospodarowanie tego terenu będzie przedmiotem odrębnych konsultacji społecznych.

Obawy wzbudziła także przyszłość ogródków działkowych. Według niektórych uczestników spotkania budowa tramwaju to wstęp do wejścia deweloperów na tereny zielone. Aby zbudować tramwaj będzie trzeba wykroić dwa pasy działek. – To jedyna enklawa ciszy w okolicy, miejsce na spacer z psem czy z dzieckiem. Ogródki dają taką możliwość, Park Skaryszewski, gdzie bardzo często odbywają się imprezy masowe, już nie – przekonywała jedna z mieszkanek. Inna wyraziła troskę o los ptactwa zamieszkującego zarośla na kanale. – Młode kaczuszki będą rozjeżdżane – stwierdziła.

- Jesteśmy a tym, żeby teren pozostał zielony z dominującą rolą ogródków działkowych – podtrzymywał konsekwentnie burmistrz Pragi Południe i dodał, że plan miejscowy dla tego fragmentu dzielnicy powstaje w miejskiej pracowni planistycznej. Według wstępnych wyliczeń, tramwaj zmniejszy powierzchnię ogródków o ok. 3-4 procent.

Pod topór pójdzie 319 drzew owocowych, 168 ozdobnych, ale liczbę tych cennych (lipy, jesiony, świerki, dąb, modrzew i jodła) oszacowano na 20 sztuk.

Czy zmieszczą się na moście?

Mieszkańcy podawali też w wątpliwość, czy most Poniatowskiego będzie w stanie pomieścić kolejne składy jadące z Gocławia i z powrotem.

Według Pawła Witka z Tramwajów Warszawskich, ta zapchana linia ma jeszcze pewną rezerwę. -Przepustowość zostanie utrzymana dzięki zielonej fali i przekierowaniu części tramwajów (z istniejących dziś linii, ale też tych z nowej trasy – przyp. red.) w al. Zieleniecką – uspokajał. W

tym kontekście może jednak niepokoić fakt, że tramwajarze od lat nie potrafią rozwiązać problemu na wiadukcie mostu, gdzie ich pojazdy muszą zwalniać do 35 km/h przez nadmierny hałas.

Inna przedstawicielka TW Elwira Romanik zdementowała informacje, że miejska spółka zamierza w przyszłości wydłużyć trasę przecinając Park Skaryszewski do ul. Grochowskiej. - Nie ma takich planów – stwierdziła stanowczo.

A Paweł Witek wytłumaczył, dlaczego nie zdecydowano się na poprowadzenie linii Wałem Miedzeszyńskim. – Analizowaliśmy ten wariant, ale został oceniony najniżej. Tramwaje buduje się tam, gdzie są ludzie. Tutaj po jednej stronie jest Wisła, po drugiej niska zabudowa, nie byłoby więc wystarczającej liczby pasażerów. Sama trasa byłaby dwa razy dłuższa, a podróż trwałaby dwa razy dłużej. Wiązałaby się z trzema dużymi przebudowami skrzyżowań – argumentował.

Metro dojedzie nieprędko

Powrócił też temat metra (trzecia linia, tzw. wąs na Gocław) oraz alternatywnej trasy tramwajowej na wysokości ul. Fieldorfa z nowym mostem.

– Trzeba ulżyć ludziom, problem jest tu i teraz. Nie można mówić, że alternatywą jest most, bo nie ma go w żadnych projektach, żadnych planach, metro nie powstanie w ciągu kilkunastu lat. Należy pamiętać, że kolejna perspektywa finansowa UE nie będzie dla Polski tak łaskawa. Dziś metro jest budowane w 80 procentach z funduszy unijnych, których w przyszłości już nie dostaniemy – przekonywał burmistrz Kucharski.

Rację przyznali mu nawet radni z Saskiej Kępy, choć jej mieszkańcy raczej nie zaliczają się do entuzjastów inwestycji.

W styczniu odbył się protest:

Spór o budowę torowiska
Spór o budowę torowiskaArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego:  | tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Polaki koło Siedlec kierowca białoruskiego autobusu stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu. Początkowo służby informowały o pięciu osobach zabranych do szpitala. Ostatecznie bilans rannych wzrósł do siedmiu.

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W jednym ze sklepów na warszawskim Bemowie doszło do awantury. 34-letni mężczyzna groził sprzedawcy, że go zabije, ponieważ ten miał mu sprzedać nieświeże jedzenie. Agresywny klient zdemolował sklep. Został zatrzymany i objęty policyjnym dozorem.

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-latka była poszukiwana do odbycia kary więzienia. W domu, gdzie miała przebywać, zatrzymano jej 23-letniego brata podejrzanego o posiadanie znacznych ilości narkotyków. Mężczyzna został aresztowany.

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie będzie można oglądać "Wiejskie chaty pośród drzew". Pod tą nazwa kryje się jedyny obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zasobach. Jego autentyczność potwierdzili m.in. eksperci Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Źródło:
PAP

Na budowie bemowskiego odcinka drugiej linii metra dokonano archeologicznego odkrycia. Odnaleziono fragmenty wiejskiej chałupy z czasów Jagiellonów, ceramikę kuchenną i ekskluzwną czy kości zwierzęce. Znaleziska to ślady podwarszawskich osad, które funkcjonowały tu w XV wieku.

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawie dwa promile alkoholu miał kierowca samochodu, który dachował na trasie S17 w miejscowości Żabianka koło Garwolina (Mazowieckie). W wyniku wypadku ranny został pasażer auta. Kierującemu grożą trzy lata więzienia.

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Bulwary od Wybrzeża Kościuszkowskiego po Gdańskie są zabytkiem. Nie przejęło się tym trzech młodych mężczyzn, którzy postanowili pokryć sprayem aż dziewięć metrów muru. Na widok strażników miejskich zaczęli uciekać.

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Akademia Pedagogiki Specjalnej, która dzierżawi domki na Osiedlu Przyjaźń, nakazała studentom opuścić akademiki do 9 maja, czyli jeszcze w trakcje trwania semestru letniego. W sprawie interweniowali stołeczna radna i ratusz. Urzędnicy zapewnili, że studenci mogą podpisać trzymiesięczną umowę z miastem. To uratuje ich przed wyprowadzką tuż przed sesją egzaminacyjną.

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do 87-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku. Przekonywał, że jej pieniądze są zagrożone, a on ma je ochronić. Zmanipulowana podczas rozmowy 87-latka z Bielan, przekazała oszustom oszczędności swojego życia. Straciła 160 tysięcy złotych.

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nietrzeźwy kierowca wybrał się w niedzielę nad ranem na zakupy. Jazdę po Ciechanowie szybko zakończył na hydrancie, z którego po uderzeniu auta "woda lała się strumieniami". 21-latek zdarzenie zgłosił jednak uczciwie policji. Badanie wykazało, że miał 1,5 promila.

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawscy strażnicy miejscy z patrolu rzecznego pomogli 60-latkowi, który próbował postawić żagiel na kajaku. Niestety wpadł do wody i miał problem, by wrócić do kajaku.

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka minut utrudnień dla pasażerów i strachu o życie małego psa, który wyswobodził się z obroży i wpadł na tory metra na stacji Kondratowicza. Zdarzenie skończyło się szczęśliwie, ale Metro Warszawskie apeluje do opiekunów czworonogów o prawidłowe i odpowiedzialne przewożenie pupili.

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl