Kabaret "Dudek" ma swoją tablicę przy Nowym Świecie

Warszawa

Aktorzy kabaretu Dudek a także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz uczestniczyli w piątkowej uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Umieszczono ją na fasadzie budynku przy ulicy Nowy Świat, gdzie mieściła się siedziba kabaretu.

Tablica upamiętniająca działalność kabaretu Dudek została umieszczona na fasadzie budynku przy ulicy Nowy Świat 63, gdzie mieściła się kawiarnia Nowy Świat - siedziba zespołu.

W ciągu 10 lat działalności kabaretu odbyło się tam około 1000 przedstawień, na których zaprezentowano ponad 200 skeczy satyrycznych, piosenek i monologów kilkudziesięciu autorów.

"Jak głęboki oddech"

Podczas piątkowej uroczystości obecni byli aktorzy kabaretu Dudek, Roman Dziewoński, syn założyciela grupy Edwarda Dziewońskiego "Dudka", Wojciech Młynarski, a także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Kabaret Dudek był jak głęboki oddech od codziennej rzeczywistości socjalistycznej, w której trzeba było żyć. Skecze, monologi i piosenki kabaretu były wytchnieniem, czyniącym z Polski - jak mówiło się - najweselszy barak krajów demokracji ludowej - powiedziała Gronkiewicz-Waltz podczas ceremonii odsłonięcia pamiątkowej tablicy. O niezwykłej naturze kabaretu opowiedział Wojciech Młynarski: - Dudek był przedsięwzięciem przede wszystkim towarzyskim. Zarówno po stronie wykonawców i twórców, jak po stronie odbiorców. To była wielka pasja Edwarda Dziewońskiego - tworzyć życie towarzyskie, prowokować wymianę zdań na wysokim poziomie.

"Był kiedyś piękny kabaret"

Jak wspominał Młynarski: - Publiczność przychodziła tu dobrą godzinę przed rozpoczęciem programu, żeby sobie pożartować, pogawędzić i czekać na swoich ulubionych wykonawców. Czasami widuje się w telewizji tak zwane programy kabaretowe które, słowo honoru, nie mają nic wspólnego z tym kabaretem, który wtedy robiliśmy. Kabaret Dudek i współpracujący z nim ludzie uczyli dobrego smaku, gustu, dowcipnej polszczyzny. Dziś, gdy obcuję z bezmiarem złego gustu i żenujących sformułowań, mogę sobie tylko powzdychać, że kiedy był taki piękny kabaret i, że miałem z nim co wspólnego - powiedział autor tekstów i piosenkarz. - Dzięki kabaretowi Dudek stałem się aktorem komediowym - powiedział PAP Jan Kobuszewski. - Do tej pory byłem aktorem teatralnym, pracowałem w Teatrze Polskim i Narodowym. Z kabaretem miałem mało wspólnego. Zawdzięczam mu bardzo wiele - dodał.

Sławy z Dudka

Kabaret został założony w 1965 r. przez Edwarda Dziewońskiego "Dudka". Siedzibą grupy była kawiarnia Nowy Świat a nad sceną zawieszony był napis "Upupa epops" - łacińska nazwa dudka. Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych, bo aktorzy potrzebowali czasu na dojazd ze swoich macierzystych teatrów. Do najsłynniejszych aktorów Dudka należeli: Irena Kwiatkowska, Wiesław Michnikowski, Wiesław Gołas, Jan Kobuszewski, Barbara Krafftówna i Janusz Gajos.

Wśród autorów piosenek i skeczy znajdują się tacy twórcy jak Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora, Jonasz Kofta i Sławomir Mrożek. Projekty kabaretowego logo, afiszów i biletów przygotował karykaturzysta Eryk Lipiński. PAP/ran//mz