Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Już symulują ruch przez most Północny

Warszawa

Most na ukończeniu - fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Most Północny jest już na ukończeniu. ZTM szykuje zmiany komunikacyjne. Na razie ruch przez tę przeprawę pracownicy symulują w specjalnym programie. O szczegóły planowanych zmian pytali wczoraj radni Bialan. Największe mają jednak czekać mieszkańców Białołęki. Projekt wkrótce zobaczą mieszkańcy.

- Najważniejsze jest zapewnienie dogodnego i najszybszego transportu z Białołęki do węzła przesiadkowego Młociny - przekonywał na spotkaniu z bielańskimi radnymi Dobiesław Kadlof, kierownik sekcji marszrutyzacji i planowania Zarządu Transportu Miejskiego.

Jak to ma wyglądać?

Nowa linia?

- Na pewno zostanie uruchomiona linia autobusowa, która będzie kursować przez most Północny z bardzo dużą częstotliwością - zapowiedział kierownik z ZTM.

Nie wiadomo na razie, czy będzie to zupełnie nowa linia, czy raczej zmieni się trasa jednej z już istniejących. Ewentualne zmiany mogą dotyczyć autobusów: 508, 511, E-4 oraz E-8, ktore obecnie dojeżdżają do pętli Marymont. ZTM analizuje, czy warto wszystkie z nich lub niektóre skierować zamiast na Marymont do pętli Młociny właśnie przez most Północny.

Niewykluczone również, że ZTM będzie chciał zmienić rozkłady innych linii autobusowych, kursujących po Białołęce, tak, aby usprawnić dojazd do mostu.

Symulują ruch

- Analizujemy kilka wariantów. Wykorzystujemy do tego specjalny program, który symuluje ruch i potok pasażerów na konkretnym odcinku - tłumaczył Kadlof.

Projekt w grudniu

Projekt zmian zostanie zaprezentowany mieszkańcom w połowie grudnia. Wtedy też rozpoczną się dyskusje nad zaprezentowaną koncepcją komunikacji po otwarciu mostu Północnego.

Gotowy w grudniu

Wykonawca mostu ma zgodnie z umową czas do 21 grudnia. Później odbędzie się procedura odbioru technicznego. Kiedy więc pierwsi kierowcy pojadą nowym mostem? - Ja się nie podejmę odpowiedzi na to pytanie. To zależy od wielu czynników, na które nie mamy wpływu - mówi Małgorzata Gajewska ze ZMID. Chodzi m.in.: o pogodę, ewentualne poprawki i przedłużające się procedury.

Czytaj też: Most Północny - ostatni etap budowy

bf/mz