Już prawie 10 milionów poszło na walkę z zimą

Warszawa

Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.plSolarki w akcji

Do tej pory zimowe akcje zabezpieczania ulic Warszawy kosztowały blisko 10 mln zł. Tylko we wtorek na ulice miasta wyjechało najpierw 40, a później 170 maszyn. Jak prognozuje synoptyk TVN Meteo, śnieg może popadać również w środę i czwartek.

We wtorek od godziny 7.30 solarki zabezpieczały nawierzchnie przed śliskością, posypując je chlorkiem sodu. Najpierw pojawiły się tylko na mostach, wiaduktach i ulicach spadkowych, później - gdy opady narastały - Zarząd Oczyszczania Miasta wysłał je do akcji także na innych drogach.

Kosztowna zima

- Od początku tegorocznego sezonu do tej pory zleciliśmy 13 akcji. Kosztowały one 9,8 mln zł - podsumowuje Iwona Fryczyńska, rzeczniczka ZOM. - Akcji przeprowadzonych na mostach, wiaduktach i ulicach spadkowych, do których wyjeżdżało 40 maszyn, było dotychczas pięć. 170 posypywarek wyjeżdżało na główne ulice, po których jeździ komunikacja miejska osiem razy – dodaje.

Budżet na oczyszczanie ulic i terenów dla pieszych w sezonie 2012/13 wynosi 72 mln zł. Sezon rozpoczął się 15 października, a zakończy 14 kwietnia.

W ubiegłym roku do 11 grudnia miasto zapłaciło za walkę z zimą 900 tys. zł. To koszt trzech akcji na mostach i wiaduktach, a także lokalnych wyjazdów interwencyjnych.

Śledzą prognozy

Podczas sezonu zimowego ZOM monitoruje dane meteorologiczne i stan nawierzchni dróg. Odpowiada za utrzymanie przejezdności tylko tych ulic, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej, tj. 40 proc. warszawskich dróg. Pozostałe ulice oczyszczane są na zlecenie ich zarządców, m.in. urzędów dzielnic, administracji.

Śnieżna prognoza

W najbliższym czasie firmy zatrudnione przez ZOM do akcji "Zima" mogą mieć znów ręce pełne roboty.

Co prawda we wtorek po południu Warszawa ma odetchnąć od śniegu, ale ten ma wrócić wieczorem i w nocy.

- Słabe i umiarkowane opady śniegu mogą być w Warszawie również w środę i czwartek. Piątek powinien być bez opadów - dodaje synoptyk TVN Meteo, Arleta Unton-Pyziołek.

- W najcieplejszym momencie dnia we wtorek będzie -4 st. C, w środę -2 st. C, w czwartek i piątek - 5 st. C - dodaje.

O POGODZIE CZYTAJ TEŻ NA TVNMETEO.PL

ran/mz