Już 80 tysięcy fanów "Damy z gronostajem"

Warszawa

| Reuters, NYTimesfot. TVN Warszawa

To dzieło Leonarda da Vinci warte jest tyle, co budżet całego miasta. "Damę z gronostajem" oraz inne skarby z krakowskiego Muzeum Czartoryskich oglądać można jeszcze do niedzieli w Zamku Królewskim w Warszawie. Dotąd wystawa arcydzieł z Muzeum Książąt Czartoryskich przyciągnęła tłumy zwiedzających. Od maja 2010 roku pojawiło się na niej już ponad 82 tysiące osób.- W ostatnich dniach obserwujemy coraz większe zainteresowanie wystawą. Dziennie ogląda ją nawet 500 osób. Prawdziwe oblężenie czeka nas w weekend. Myślę, że do niedzieli liczba zwiedzających podskoczy do 85 tys. – uważa zastępca dyrektora ds. marketingu Ziemowit Koźmiński.Strzegą jej wartownicy

Namalowane pod koniec XV wieku dzieło jest bardzo cenne.

- Z całą pewnością jest to obraz, który wart jest rocznego, a może nawet kilkuletniego, budżetu dużego europejskiego miasta – podkreślał tuż przed otwarciem wystawy w rozmowie z TVN Warszawa dr Przemysław Mrozowski, wicedyrektor Zamku Królewskiego.

Nad bezpieczeństwem "Damy z gronostajem" czuwają najnowocześniejsze systemy alarmowe oraz wartownicy wyposażeni w broń z ostrą amunicją.

Cenna kolekcja

Prócz jednego z najważniejszych dzieł Leonarda da Vinci na wystawie prezentowane są również inne słynne malarskie skarby z kolekcji Czartoryskich: "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta, obrazy niderlandzkiego mistrza Dirka Boutsa i Jeana Pierre'a Norblina oraz kilkadziesiąt innych obrazów.

myk/mz