Już 7 tysięcy osób może wypożyczyć miejski rower

Warszawa

W systemie warszawskiego roweru publicznego Veturilo zarejestrowało się już ponad 7 tys. osób. W czwartek przed pomnikiem Kopernika uroczyście otwarto miejską sieć wypożyczalni rowerów. Do korzystania z niej zachęcał m.in. były mistrz świata w kolarstwie Ryszard Szurkowski.

System, który działa od środy, wzorowany jest na publicznych wypożyczalniach rowerów w innych dużych europejskich miastach. Hanna Gronkiewicz-Waltz wspomniała o Paryżu, który jako pierwszy w Europie stworzył system miejskich wypożyczalni. - Dokładnie obejrzałam tamten system. Oczywiście zamarzyło mi się, aby coś takiego było w Warszawie - mówiła prezydent.

Już 7 tysięcy chętnych do jeżdżenia

System warszawskich rowerów publicznych Veturilo składa się z 57 stacji, na których można w sumie wypożyczyć ponad 1000 rowerów.

Osoby, które chcą korzystać z wypożyczalni, muszą zarejestrować się na stronie www.veturilo.waw.pl. Po podaniu swoich danych i numeru telefonu należy zapłacić 10 zł, aby aktywować konto. Gdy chcemy wypożyczyć rower, podajemy swój numer telefonu oraz pin, który otrzymany podczas rejestracji. Obecnie zarejestrowanych jest już 7 tysięcy osób.

Veturilo - oznacza w esperanto transport, środek transportu i trenowanie. Prezydent zapowiedziała, że system ma być rozbudowywany. Docelowo do dyspozycji warszawiaków i przyjezdnych będzie 2100 pojazdów. - To jest niemal dwukrotnie więcej niż w Wiedniu – dodała.

PAP//ec