Już 600 tysięcy widzów w Parku Fontann

TVN Warszawa

TVN24Rusza sezon na fontanny

Jeszcze przez niecały miesiąc będzie można oglądać pokazy multimedialne na Podzamczu. Jak twierdzi zarządca Parku Fontann, tegoroczne laserowo-muzyczno-wodne show przyciągnęło dotychczas ok. 600 tysięcy osób.

Dyrygent, orkiestra i skacząca w rytm muzyki woda - tak w dużym skrócie wygląda w tym roku pokaz fontann. Szans na zobaczenie tego multimedialnego widowiska zostało już niewiele - jedynie trzy weekendy września (show można oglądać w piątki i soboty o godz. 21).

600 tysięcy osób

- Nie planujemy żadnych dodatkowych atrakcji na zakończenie tego sezonu w Parku Fontann. Pokaz sam w sobie jest atrakcją. W tym roku jest nowy, wiele osób nadal nie miało okazji go obejrzeć - przekonuje Anna Wojtkowiak ze Stołecznej Estrady, która od tego roku zarządza atrakcją na Podzamczu.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, widowisko przyciągnęło tłumy warszawiaków i turystów.

- Od maja do końca sierpnia pokazy multimedialne oglądało ok. 600 tysięcy osób. Wrzesień to okres, kiedy mieszkańcy stolicy wracają z wakacji, więc liczymy, że wiele osób jeszcze odwiedzi Park Fontann - dodaje Wojtkowiak.

"Zimowy sen"

Później fontanny czeka przerwa, która potrwa do wiosny. - W październiku obiekt będzie przygotowywany do okresu zimowego. Musimy fontanny zabezpieczyć, wymontować niektóre urządzenia i przeprowadzić konserwację, by w przyszłym roku działały nienagannie - wyjaśnia Wojtkowiak.

Multimedialny Park Fontann został otwarty 7 maja 2011 roku. W 2012 roku pokazy obejrzało łącznie ok. 700 tysięcy osób.

Cała atrakcja składa się z 367 dysz wodnych (w tym 227 sterowanych cyfrowo), z których tryska jednocześnie 30 tysięcy litrów wody na minutę. A także 295 reflektorów LED RGB, a każdy z nich daje możliwości uzyskania 16 milionów barw. Ekran z rozpylonej wody, który wykorzystywany jest do wyświetlania obrazów i animacji.

Sygnał z Niemiec

Fontanny napędza ukryta pod ziemią maszyneria, znajdująca się tuż obok wodnej atrakcji. Całość sterowana jest jednak z Niemiec - pokazy rozpoczynają się od sygnału wysyłanego przez satelitę zza zachodniej granicy.

Budowa Parku Fontann kosztowała ponad 12 mln zł. Utrzymanie tej stołecznej atrakcji, a także przygotowanie pokazu, to koszt 800 tysięcy złotych rocznie.

TAK WYGLĄDAJĄ TEGOROCZNE POKAZY:

Dyrygent kieruje fontannamiTVN24
O działaniu fontann mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej EstradyTVN24

ran/b