Już 40 tys. głosów na lektora II linii metra. "Jest faworyt"

Warszawa

TVN24Hanna Gronkiewicz-Waltz o wyborze głosu II linii

Kto będzie lektorem II linii metra? Jest sześciu kandydatów, a głosowanie trwa tylko do niedzieli. Zwycięzca zostanie ogłoszony 29 października.W plebiscycie zorganizowanym przez miasto, Metro Warszawskie oraz radiową Jedynkę można głosować na jednego z kandydatów: aktorki - Krystynę Jandę i Danutę Stenkę, dziennikarzy Polskiego Radia - Marzenę Wyczółkowską, Małgorzatę Tułowiecką i Andrzeja Matula oraz lektora telewizyjnego i radiowego - Macieja Gudowskiego.

Głos można oddać przez SMS albo przez internet. Szczegóły na stronie ratusza. Nazwisko zwycięzcy zostanie ogłoszone 29 października.W wagonach I linii nazwy stacji zapowiada lektor telewizyjny i radiowy Ksawery Jasieński.

"Zagłosuję na kobietę"

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała w piątek, że jeszcze nie zagłosowała w konkursie, ale ma zamiar to zrobić w najbliższych dniach.

- Zagłosuję na kobietę, ale ponieważ są cztery, nie powiem na którą - przekazała podczas konferencji prasowej na stacji metra Świętokrzyska.Zastępca dyrektora Pierwszego Programu Polskiego Radia Sławomir Assendi powiedział, że do tej pory w plebiscycie udział wzięło prawie 40 tys. osób. Nie chciał jednak zdradzić, kto prowadzi w konkursie. Powiedział jedynie, że jest faworyt, ale "nie jest to faworyt zdecydowany".

TAK BRZMIĄ PROPONOWANE GŁOSY:

Proponowane głosy
TVN24

Metrem na zakupy świąteczne?

Gronkiewicz-Waltz pytana, kiedy centralny odcinek II linii metra zostanie otwarty powiedziała, że ma nadzieję, że na zakupy świąteczne mieszkańcy Warszawy pojadą, korzystając z drugiej nitki podziemnej kolejki. Nie podała jednak żadnej daty. Przypomniała, że metro zostanie otwarte po zakończeniu odbiorów przez podmioty zewnętrzne, czyli m.in. straż pożarną, Urząd Transportu Kolejowego, nadzór budowlany, Państwową Inspekcję Sanitarną. Zgodnie z kontraktem odbiory wewnętrzne mają się zakończyć najpóźniej 6 listopada.

Prezes warszawskiego metra Jerzy Lejk powiedział, że toczą się prace odbiorowe dla stacji Rondo Daszyńskiego i Rondo ONZ.

- W przyszłym tygodniu rozpoczną się działania na stacji przy Stadionie Narodowym, później na Dworcu Wileńskim - powiedział Lejk.Dodał, że obecnie prace prowadzi specjalna komisja odbiorowa działająca pomiędzy generalnym wykonawcą i zamawiającym.- Główne zadanie komisji to zgromadzenie dokumentów do dostarczenia których zobowiązany jest generalny wykonawca. Praca odbiorowa nie polega na kontrolowaniu obiektów budowalnych, ponieważ te kontrole odbyły się wcześniej, na to są stosowne dokumenty. Teraz zdaniem generalnego wykonawcy jest dostarczenie wszystkich niezbędnych certyfikatów, np. na użyte materiały, świadectw dla urządzeń technicznych, takich jak schody czy windy - wyjaśnił Lejk.Pytany, czy będzie dzień otwarty na II linii metra dla mieszkańców, powiedział:

- Jest taki plan, żeby wszyscy mogli zobaczyć, że naprawdę to metro jest zbudowane. Myślę, że w niedługim czasie będzie zaproszenie.

Siedem stacji, sześć kilometrów

Centralny odcinek drugiej linii metra o długości ponad 6 kilometrów łączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Ma siedem stacji: Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat - Uniwersytet, Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Dworzec Wileński. Umowę na projekt i budowę centralnego odcinka II linii metra stołeczny ratusz podpisał z włosko-turecko-polskim konsorcjum Astaldi, Gulermak i PBDiM Mińsk Mazowiecki w październiku 2009 r. Koszt inwestycji to 4,17 mld zł.Pierwsze naziemne prace rozpoczęły się w drugiej połowie 2010 r., a w maju 2012 r. tarcza Anna (nosząca imię na cześć księżnej Anny Mazowieckiej) rozpoczęła drążenie tunelu II linii metra.

PAP/ran

główne zdjęcie: Rafał Motyl/urząd miasta