Już 35 osób z wirusem świńskiej grypy

Najnowsze

shutterstock /sanepid35 osób zarażonych w Warszawie

35 osób w Warszawie zaraziło się wirusem świńskiej grypy. Jak podaje Sanepid, wśród nich są dzieci i osoby dorosłe.

"Od dnia 01.01.2016r. do dnia 22.02.2016r. na terenie m.st. Warszawy zdiagnozowano i zarejestrowano 35 przypadków zakażenia wirusem grypy A/H1N1" – poinformowała w poniedziałek Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. W tej grupie są dzieci w wieku od 8 m-ca do 7-go roku życia. Ale głównie to dorośli - dokładnie 24 osoby od 32 do 83 lat. Zgłoszenia o chorobach zebrane zostały z pięciu stołecznych szpitali.

Bez zgonów

"Wszystkie zgłoszenia zachorowania potwierdzone są dodatnim wynikiem laboratoryjnym przesłanym przez laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie lub przez laboratorium szpitala, w którym doszło do rozpoznania choroby" – zapewnia Sanepid.

Jego przedstawiciele dodają, że czternaście osób dorosłych jest hospitalizowanych. Nie odnotowano w Warszawie zgonów z powodu grypy A/H1N1 jako bezpośredniej przyczyny śmierci.

ZOBACZ PEŁNĄ INFORMACJĘ SANEPIDU

Dane dla całego Mazowsza

Jak informował Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie, od 1 stycznia 2016 r do 18 lutego 2016 r. na terenie Mazowsza zdiagnozowano i zarejestrowano 50 przypadków zakażenia wirusem grypy AH1N1. Dwie osoby zmarły.

Atakuje w komunikacji

Wirusem można się zarazić nie tylko od kaszlących czy kichających, ale także dotykając zakażonych powierzchni (klamki, przyciski w windzie, poręcz w autobusie), gdzie wirus może przetrwać wiele godzin. Jeśli mamy typowe objawy - gorączkę, bóle mięśni, ból głowy, dreszcze - trzeba udać się od lekarza, a gdy już wiemy, że to grypa - pozostać w domu, zachować dystans wobec rodziny i przyjaciół, unikać skupisk ludzi. Kaszlących dzieci nie należy wysyłać do przedszkola. Przy kaszlu i kichaniu trzeba zasłaniać usta i nos wewnętrzną stroną łokcia albo chusteczką, którą należy później wyrzucić do kosza. Z jednym kichnięciem rozprzestrzenianych jest 3 tys. kropelek z wirusami grypy poruszających się z prędkością 167 km/h.

Jak się uchronić przed wirusem?

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia świńską grypą? – Należy unikać bliskiego kontaktu z chorymi osobami a w czasie wystąpienia objawów pozostać w domu i zachować dystans do osób zdrowych – zaleca Główny Inspektor Sanitarny. Jak dodaje, należy też zwrócić dużą uwagę na higienę między innymi: często myć ręce, zasłaniać usta i nos chusteczką podczas kichania i kasłania, czy unikać dotykania oczu, nosa i ust, co zapobiegnie roznoszenia zarazków.

Materiał programu "Polska i Świat" na temat wirusa:

Materiał programu Polska i ŚwiatTVN24

ran/sk

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock /sanepid