"Już 19 tys. podpisów". Chcą odwołać Gronkiewicz-Waltz

Warszawa

Marcin Gula /tvnwarszawa.plPiotr Guział zapowiada referendum

Już ponad 19 tys. osób podpisało się pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy - informuje Warszawska Wspólnota Samorządowa. Potrzebuje jeszcze ok. 7 razy tyle głosów.

- Patrzę, z jakim zapałem warszawiacy się podpisują i zastanawiam się, jak wielką ilość podpisów zbierzemy przez pozostałe 56 dni – komentuje lider Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej Piotr Guział, burmistrz Ursynowa.

Zbieranie WWS zaczęła kilka dni temu - czytaj więcej na ten temat.

- Od czwartku WWS, wraz z innymi organizacjami wspierającymi akcję, zebrała ponad 19 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz - informuje Guział.

"Sierpień 80" zapowiada poparcie

- Poparcie jest niesamowite. Uczestniczyłem w wielu tego typu akcjach, ale czegoś takiego jeszcze nie widziałem. Musieliśmy dowozić w niektóre miejsca puste blankiety, bo po prostu zabrakło – opowiada Grzegorz Wysocki, jeden z koordynatorów akcji.

Zbieranie podpisów zapowiedzieli także związkowcy "Sierpnia 80".

"Nie ma ani jednego argumentu za tym, aby obecna prezydent dalej rządziła Warszawą. Jest za to mnóstwo powodów do odwołania Gronkiewicz-Waltz" - napisali w oświadczeniu przesłanym na Kontakt24. - "Od notorycznych podwyżek cen biletów stołecznej komunikacji, cięcia połączeń komunikacji miejskiej i chaosu związanego z budową II linii metra, przez rozdmuchaną armię kosztownych urzędników, po szkodliwą społecznie politykę edukacyjną i mieszkaniową" - motywują.

Referendum na jesieni?

Wolontariusze muszą zebrać 134 tysięcy podpisów warszawiaków uprawnionych do głosowania. Jeśli podpisy pozytywnie przejdą weryfikację, będzie można ogłosić referendum.

Według burmistrza Ursynowa, wszystkie procedury mają zakończyć się na przełomie września i października.

Czytaj więcej o procedurach.

Piotr Guział postawił Hannie Gronkiewicz–Waltz ultimatum. Domagał się, by do 15 maja zorganizowała "okrągły stół" w sprawie podwyżek cen biletów komunikacji, stawek za wywóz śmieci oraz cięć w oświacie. Inicjatywa nie spotkała się z przychylną reakcją prezydent stolicy. Teraz Warszawska Wspólnota Samorządowa chce referendum w sprawie odwołania prezydent.

Więcej o powodach inicjatywy referendalnej dowiesz się z archiwalnego artykułu - czytaj więcej.

Podpisy zbierane są od zeszłego tygodnia - tak się zaczęło:

Zaczynają zbierać podpisy
TVN24

lata/par//mz