Najnowsze

Joanna Bitner nie zrezygnuje ze stanowiska prezesa sądu

Najnowsze

Wiceminister sprawiedliwości o decyzji
TVN24Wiceminister sprawiedliwości o decyzji

Mimo krytyki ze strony sędziów, Ministerstwo Sprawiedliwości nie zamierza wycofywać się z decyzji o odwołaniu trójki wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie. Nie ma też mowy o rezygnacji ze stanowiska nowej prezes sądu - Joanny Bitner.

O decyzji wobec trójki sędziów wiceminister mówił w czwartek:

- Nie widzę powodu, żeby się z niej wycofywać. Poza tym zgromadzenie warszawskie stwierdziło, że nie podoba się tryb, ale nie odniosło się do tego, czy nowi [sędziowie - red.] są źli, czy są dobrzy. Przyjęło do wiadomości to, że minister sprawiedliwości ma takie kompetencje, a nie inne - stwierdził Łukasz Piebiak.

Jak relacjonuje reporter TVN24 Paweł Blajer, wiceminister mówił, że resort trzyma się ducha prawa, a ustawa daje uprawnienia dotyczące zwalniania.

- Jego zdaniem sąd będzie funkcjonował normalnie, nie stanowi to żadnego ryzyka, szczególnie dla interesantów tego sądu - informuje Blajer.

"Zdecydowana dezaprobata"

W środę zgromadzenie przedstawicieli sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie wyraziło "zdecydowaną dezaprobatę, co do decyzji ministra sprawiedliwości, jej stylu oraz formy, odwołującej wiceprezesów Sądu Okręgowego".

Zdecydowało też, że nie będą głosować nad opinią dotyczącą powołania nowej prezes sądu okręgowego Joanny Bitner.

Sędzia została w ubiegły wtorek powołana przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę na nowego prezesa sądu okręgowego. Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, przyczyną zmiany miało być wygaśnięcie kadencji poprzedniej prezes. Jednak dodatkowo, minister Ziobro odwołał także trzech wiceprezesów sądu okręgowego: Beatę Najjar, Marię Dudziuk i Ewę Malinowską. To z kolei była już konsekwencja nowej ustawy o ustroju sądów powszechnych, która weszła w życie w połowie sierpnia.

Sąd okręgowy informował z kolei, że prezes Bitner nie wnosiła o odwołanie trójki wiceprezesów.

Nowa prezes zostaje

Jak poinformowała w czwartek sekcja prasowa Sądu Okręgowego w Warszawie, sędzia Joanna Bitner nie zrezygnuje ze stanowiska prezesa.

"Zgodnie z wcześniejszą informacją skierowaną do państwa Sędziów, pani prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Joanna Bitner złożyła na Zgromadzeniu Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie wniosek o wyrażenie opinii co do powołania jej na funkcję prezesa (...). Jednocześnie podtrzymała wcześniejszą deklarację, że jeśli co najmniej 2/3 sędziów zaopiniuje ją negatywnie, złoży rezygnację z funkcji prezesa. Zgromadzenie podjęło uchwałę o odmowie głosowania. W związku z brakiem negatywnej opinii Zgromadzenia Pani SSO Joanna Bitner nie złożyła rezygnacji i pozostaje na stanowisku Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie" - czytamy w komunikacie.

Ziobro o zwolnieniu wiceprezesów Sądu Okręgowego
Ziobro o zwolnieniu wiceprezesów Sądu OkręgowegoTVN24
wideo 2/4

ran/pm

Pozostałe wiadomości