Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Jeździ i po ulicach, i po zielonych torowiskach. Pierwszy w stolicy

Warszawa

TWPodlewanie torowiska

Na co dzień przemieszcza się ulicami. Ale kiedy trzeba, opuszcza dodatkowe koła i wjeżdża na torowisko. Tramwaj-konewka pojawił się w stolicy. Zobacz, jak pracuje.

- W Warszawie mamy już 20 kilometrów zielonego torowiska. Ostatnio zasialiśmy trawę̨ na Puławskiej po skończonej modernizacji – informuje Maciej Dutkiewicz, rzecznik Tramwajów Warszawskich.

Ma też inne zadania

Dlatego na stołeczne tory pierwszy raz wyjechał tramwaj-konewka. - Nasz nowy nabytek, to pojazd, który może jeździć́ po ulicach, a po opuszczeniu specjalnych kół wjeżdża na tory tramwajowe – opisuje rzecznik.

W zbiorniku "konewki" mieści się 7000 litrów wody. Operator może regulować́ jej ciśnienie podczas podlewania. - Dzięki tramwajowi zadbamy o zielone torowiska, które już̇ zbudowaliśmy i o te, których budowę̨ zaplanowaliśmy – mówi Dutkiewicz.

Nowy nabytek tramwajarzy zostanie również wykorzystany do innych prac serwisowych jak czyszczenie torowisk, zwrotnic i instalacji do odprowadzania wody z torów.

Tramwajarze nie wykluczają, że podobnych pojazdów w stolicy pojawi się więcej.

Zielone torowiska

Zielone torowiska w Warszawie mierzą łącznie 20 kilometrów. Występują wzdłuż Andersa, na linii na Nowodwory, na Puławskiej czy Prostej. Zapowiedziano też pojawianie się kolejnych, nawet na 30 kilometrach torów.

Trawa ma być wykorzystana również na planowanych torowiskach, które będą prowadziły do Wilanowa i na Gocław.

kz/mś