Jeżdżą na czerwonym przy fotoradarach. 31 tys. kierowców złapanych


Najpierw policja, a teraz straż miejska prezentuje swoje statystyki dotyczące kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle. W ubiegłym roku ich fotoradary złapały 31 tys. kierowców. Blisko 11 tysięcy zdjęć urządzenia zrobiły na skrzyżowaniu Zamienieckiej i Fieldorfa.

Straż miejska o swoich statystykach poinformowała po tym, jak opublikowaliśmy nagranie radiowozu przejeżdżającego na czerwonym świetle.

Strażnicy postanowili podsumować miniony rok. - Za samo wjechanie na skrzyżowanie przy czerwonym świetle ukarali 31 tys. kierowców. Zdecydowana większość mandat przyjęła. W sądach toczy się jeszcze kilkadziesiąt spraw, jednak jest to bardzo mała liczba w porównaniu do kierowców już rozliczonych za wykroczenie – precyzuje Monika Niżniak, rzecznik straży miejskiej.

Najwięcej na Pradze

Gdzie najczęściej kierowcy przejeżdżali na czerwonym świetle? W tym niechlubnym rankingu prym wiedzie skrzyżowanie Zamieniecka / Fieldorfa. Fotoradar zrobił tu 10 881 zdjęć. Kolejne na liście są skrzyżowania: Sobieskiego / Witosa - 10 051 spraw, Grójecka / Dickensa – 8 071 i Batorego / Niepodległości – 2060 spraw.

Statystyki strażników dotyczą także kierunku, w którym kierunku szczególnie lekceważą światło na sygnalizatorze. Na skrzyżowaniu Sobieskiego / Witosa 4431 samochodów zostało złapanych na jezdni w kierunku mostu. Na Grójecka zdecydowana większość łamiących przepisy jedzie w stron Centrum. W al. Niepodległości prym wiedzie kierunek na Mokotów, zaś na skrzyżowaniu Zamieniecka / Fieldorfa wyniki są wyrównane, ale na czoło wysuwa się kierunek do centrum.

W podanych statystykach wjazd na czerwonym świetle stanowi ok. 40 proc. wszystkich zarejestrowanych wykroczeń. - Niektórzy kierowcy popełniają ich kilka jednocześnie. W sumie zarejestrowano ponad 160 tys. wykroczeń – precyzuje Niżniak. Straż miejska ocenia, że spada liczba rejestrowanych wykroczeń, jednak wciąż najpopularniejszym jest wśród nich właśnie wjazd na czerwonym świetle.

Więcej fotoradarów

Straż miejska chce ustawić fotoradary na kolejnych trzech skrzyżowaniach: Jana Pawła / Solidarności, Wołoska / Domaniewska i Płocka / Górczewska. - Mamy nadzieję, że dzięki kontrolom na tych skrzyżowaniach poprawi się bezpieczeństwo, ograniczona zostanie liczba wypadków i kolizji, a co za tym idzie będzie mniej ofiar – mówi Zbigniew Leszczyński Komendant Straży Miejskiej m.st. Warszawy

Swoje statystyki przedstawiła też policja. Mundurowi w zeszłym roku wystawili prawie 10 tys mandatów za wjeżdżanie na czerwonym świetle.

mówi asp. Paweł Przestrzelski ze stołeczne drogówki
mówi asp. Paweł Przestrzelski ze stołeczne drogówkiDawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl

Problem ten dotyczy również kierowców autobusów. Jeden z nich omalże nie doprowadził do poważnego wypadku:

O krok od wypadku
O krok od wypadkuwarszawa@tvn.pl

wp/ran

Źródło zdjęcia głównego: straż miejska

Pozostałe wiadomości