Jeszcze tylko porządki i strefa kibica

Warszawa

Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.plRośnie strefa kibica w Warszawie

Na 10 dni przed rozpoczęciem turnieju trwają ostatnie przygotowania do przyjęcia tysięcy kibiców. Lada dzień gotowa będzie strefa kibica, na ulicach widać coraz więcej symboli UEFA, praca wre też na Stadionie Narodowym.

W poniedziałek, w związku z budową największej w Polsce strefy kibica, zamknięto kolejny fragment ul. Marszałkowskiej. Strefa ma być gotowa do 3 czerwca, by służby miały czas na jej sprawdzenie pod kątem bezpieczeństwa. Otwarcie zaplanowano na 7 czerwca.

Dwie sceny

Strefa kibica będzie mogła pomieścić ok. 100 tys. osób. Staną w niej dwie sceny, mecze będą transmitowane na ośmiu ekranach (największy - 147 mkw. powierzchni). Część miejsca zagospodarują sponsorzy, znajdzie się tam także sklep z pamiątkami UEFA, informacja turystyczna, punkty medyczne. Zaplanowano spotkania z piłkarzami i ludźmi ze świata sportu, prezentację archiwalnych materiałów z ME, a także kino letnie o tematyce sportowej, musicale i koncerty na żywo.

ZOBACZ PLAN WYDARZEŃ W STREFIE

Budowa strefy przed PKiN we wtorek przed południem
Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl

Reklama na Euro

W mieście rozmieszczane są znaki i banery UEFA, na ulicach jeżdżą oznakowane symbolami turniejowymi autobusy i tramwaje, oplakatowane są także niektóre przystanki komunikacji miejskiej. Oznakowane będą: stadion, okolice strefy kibica, lotniska oraz trasy przejazdowe kibiców. W mieście reklamują się także główni sponsorzy ME2012.

Reklama Euro w 3D na hotelu Novotel

Firmy konkurujące ze sponsorami mistrzostw Euro mają ograniczone możliwości reklamowania się na miejskich terenach i obiektach w okolicy Stadionu Narodowego, Strefy Kibica i ważnych trasach przejazdów. Wynika to z umowy zawartej pomiędzy miastem a UEFA.

Mieszkańcy oglądają reklamę Euro na hotelu Novotel
TVN 24

Euro 2012 z kwiatów

Same mistrzostwa reklamują także kolorowe klomby.

Przeznaczono na nie 14 tysięcy kwiatów, na przykład białych i czerwonych begoni oraz żółtych aksamitek.

Setki kwiatów na Euro
Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

Porządkują Stadion

W najbliższej okolicy Stadionu Narodowego trwają ostatnie prace porządkowe i remonty: odnawiana jest elewacja mostu Poniatowskiego, przejścia prowadzące na przystanki tramwajowe, barierki. Trwa remont chodnika wzdłuż al. Zielenieckiej.

Trwa też spór pomiędzy miastem a właścicielami usytuowanego przy ul. Zamoyskiego bazaru. Miasto nakazało zlikwidowanie stoisk do końca maja. Właściciele odwołali się do WSA, w związku z czym likwidacja została wstrzymana. Z kolei na zamkniętym na razie terenie stadionu niebawem rozpoczną się przygotowania do ceremonii otwarcia mistrzostw oraz ceremonii przed każdym z kolejnych meczy. Przygotowywane są biura, centrum wolontariatu, centrum medialne, loże VIP-owskie oraz tzw. miasteczko sponsorów. Wyremontują chodnik

Przed Euro zostanie wyremontowany chodnik wzdłuż Al. Jerozolimskich na odcinku od pl. Zawiszy do pl. Starynkiewicza. Na czas mistrzostw wstrzymane będą remonty w centrum miasta oraz na trasach przejazdów kibiców. Kontynuowana jednak będzie budowa II linii metra. W związku z mistrzostwami usprawniono niektóre połączenia komunikacyjne w mieście, wymieniono tabor, wybudowano parkingi na obrzeżach miasta. Są noclegi

Miejscy urzędnicy w ostatnich szacunkach wskazywali, że w dniach meczowych do Warszawy przyjedzie do 100 tys. kibiców. - Sytuacja noclegowa wygląda nie najgorzej - powiedziała PAP dyrektorka stołecznego biura turystyki Barbara Tekieli. Dodała, że w stolicy są jeszcze dostępne miejsca w hostelach i na campach, natomiast w okolicy Warszawy także w hotelach. Przypomniała, że wymogiem UEFA dot. zakwaterowania jest, aby kibice mogli dojechać na mecz w czasie 2 godzin. Turyści przyjeżdżający na Euro mogą zarezerwować nocleg zarówno w hotelu, na campingu, jak i w prywatnej kwaterze za pomocą systemu Polish Pass. Umożliwia on także m.in. wykupienie ubezpieczenia i biletu komunikacji publicznej. Wszystkich miejsc noclegowych w Warszawie jest 33 tys., z czego ok. 10 tys. zostało zarezerwowanych dla gości UEFA. Dodatkowo na tymczasowych campingach ma być w sumie 10 tys. miejsc. 5 tys. miejsc noclegowych zapewnia FanCamp przy Centrum Olimpijskim. Znajdą się tam m.in. strefa noclegowa z prysznicami, restauracje, sklepy. Będą odbywać się koncerty, występy, pokazy. 700 osób posprząta

Zarząd Oczyszczania Miasta poinformował, że sprzątać miasto podczas mistrzostw będzie ponad 700 osób, m.in. aktywizowani z grupy bezrobotnych, osadzeni w Zakładzie Karnym na Białołęce oraz pracownicy firm zewnętrznych. Do sprzątania podczas Euro przygotowano samochody ciężarowe, ładowarki, zamiatarki, polewaczki, specjalistyczne pojazdy pogotowia porządkowego. Do prac porządkowych Strefie Kibica będzie zaangażowanych blisko 100 osób. Na terenie Warszawy stanie ponad tysiąc sanitariatów, w samej Strefie Kibica rozlokowanych zostanie około 600 kabin i 6 kontenerów VIP z podłączeniem do bieżącej wody i klimatyzacji. Kibice będą mieli także do dyspozycji umywalnie. Jerozolimskie zamknięte

Na cztery godziny przed meczami na Stadionie Narodowym dla indywidualnego ruchu samochodowego będą zamknięte: Al. Jerozolimskie na odcinku od ul. Emilii Plater do ronda Waszyngtona ciąg ulic Wybrzeże Szczecińskie - Wał Miedzeszyński od Trasy świętokrzyskiej do al. Stanów Zjednoczonych al. Zieleniecka od ul. Targowej do ronda Waszyngtona. Wjazd samochodem na Saską Kępę będzie możliwy jedynie na podstawie przepustek. Kibice o imprezach i wydarzeniach kulturalnych, które w trakcie mistrzostw będą odbywać się w Warszawie, dowiedzą się ze specjalnie przygotowanych przewodników w języku angielskim. Wskazówek będzie udzielać 900 wolontariuszy. Pomocą będą służyć w okolicy stadionu, w Strefie Kibica i wokół niej, na lotnisku, dworcach kolejowych, tymczasowych parkingach i ważnych punktach przesiadkowych. Wskazówek będą udzielać także informatorzy ZTM. W strefie kibica i w jej okolicach znajdą się także punkty informacyjne.

Ambasada Kibiców i imprezy

Przy Krakowskim Przedmieściu powstanie Ambasada Kibiców - będzie to punkt udzielania kibicom porad, informacji i wsparcia. Przy pomniku Kopernika (dzień przed meczem, w dniu meczu oraz jeden dzień po meczu.) w godz. 12-24 stanie stoisko informacyjne dla kibiców, których reprezentacje danego dnia będą grać ze sobą. Podobny punkt będzie otwarty na dwie godziny przed rozpoczęciem meczu na Stadionie Narodowym. Miasto przygotowało imprezy rozrywkowo-kulturalne. 2 czerwca odbędzie się Warszawski Piknik Archiwalny "Piłka w grze", na którym ok. 10 instytucji zaprezentuje materiały archiwalne związane z piłką nożną. 6 czerwca w Teatrze Wielkim prezentowany będzie Bal w Operze dla specjalnych goci turnieju. Od 3 maja odbywają się pokazy fontann na Podzamczu - oprócz weekendów pokazy będą odbywały się w wieczór na dzień przed meczem i dzień po meczu. W stolicy w okresie mistrzostw będą miały miejsce także festiwale, koncerty muzyczne, seanse filmowe w plenerze. Na 5 czerwca zaplanowano otwarcie Międzynarodowego Centrum Nadawczego w Centrum EXPO XXI - będzie to miejsce pracy ok. 1000 dziennikarzy.

PAP,mjc//mz