Przygotuj się na:

ZMIANY W SĄSIEDZTWIE CMENTARZY

Ze względu na Dzień Wszystkich Świętych w najbliższy weekend zmieni się organizacja ruchu w pobliżu stołecznych cmentarzy. Na wielu ulicach priorytet będzie miała komunikacja miejska, a na części z nich powstaną parkingi.

"Jestem przestrzeń". Powstańcze wiersze w Parku Wolności

Najnowsze

"Jestem Przestrzeń" w Parku WolnościTVN24
wideo 2/5

Wiersze Anny Świrszczyńskiej, poetki i uczestniczki Powstania Warszawskiego wybrzmiały w długo oczekiwanym koncercie Moniki Borzym. Wokalistka zaśpiewała w Parku Wolności z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Koncert był transmitowany na antenie TVN24.

Wiersze poetki Anny Świrszczyńskiej znalazły się na płycie "Jestem przestrzeń", nagranej właśnie przez Monikę Borzym. Piątkowy koncert był oficjalną premierą krążka. Na scenie, oprócz jazzowej wokalistki, wystąpił również Wojciech Waglewski.

Koncert odbył się w Parku Wolności, na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Montowanie sceny i przygotowywanie miejsc dla widzów trwało tutaj cały dzień. Tak, aby o godzinie 21 (o której zaczął się występ) wszystko było dopięte na ostatni guzik.

I było. Jak mówiła reporterka TVN24 Daria Górka, planów nie pokrzyżował deszcz ani ciemne chmury, które zbierały się nad muzeum po południu. Publiczność dopisała.

Niespotykana współpraca

Piątkowy koncert to efekt niespotykanej współpracy artystycznej poetki, sanitariuszki i uczestniczki Powstania Anny Świrszczyńskiej, reżyserki teatralnej Agnieszki Glińskiej i wspominanej już jazzowej wokalistki Moniki Borzym.

Trzy kobiety odnalazły siebie za sprawą Glińskiej (historię tej znajomości opisywaliśmy już szeroko na tvnwarszawa.pl). Reżyserka sięgnęła po poezję Świrszczyńskiej mniej więcej rok temu, pracując nad spektaklem, pt.: "Gdzie Ty idziesz dziewczynko", który przygotowywała dla Muzeum Powstania Warszawskiego.

Po przeczytaniu utworów poetki, jak sama przyznała, "doznała olśnienia". - Są zdecydowanie za mało znane. Świrszczyńska to wybitna, wielka, fenomenalna, polska poetka, która przeżyła cały XX wiek, była również uczestniczką Powstania Warszawskiego. To wiersze głęboko przejmujące, opowiadające świat z kobiecej perspektywy, niepretensjonalne, nieegzaltowane, proste i komunikatywne - mówiła przed kilkoma dniami w TVN24 Glińska.

Poezja od razu do mnie dotarła

Reżyserka nie chciała poprzestać jedynie na zauroczeniu poezją. Chciała wiersze przekazać dalej, pokazać szerszej publiczności, z czym udała się do Jana Ołdakowskiego, dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego. Ten podzielił entuzjazm, a w projekt postanowił zaangażować Monikę Borzym.

Wokalistki również nie trzeba było długo przekonywać do współpracy. - Ta poezja od razu do mnie dotarła i było to duże zaskoczenie, bo nigdy nie byłam fanką poezji. Kiedy poznałam Agnieszkę Glińską i ona mi podsunęła pod nos kilka wierszy Świrszczyńskiej, zyskałam dwie przyjaciółki jednocześnie - przyznała, goszcząc w programie "Wstajesz i Wiesz" na antenie TVN24.

Muzykę do wierszy skomponował Mariusz Obijalski. W ten sposób nagrano płytę "Jestem przestrzeń", którą można było nabyć podczas piątkowego koncertu.

Program obchodów 73. rocznicy

Występ Borzym wraz z wystawą "1000 pamiątek. Dary z lat 2007-2017", którą otworzono na antresoli muzeum, rozpoczął obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania. Uroczystości z tej okazji będą trwały do 6 sierpnia.

Ważnych punktem obchodów będzie spotkanie powstańców z prezydentem Andrzejem Dudą oraz prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz i uroczystość nadania odznaczeń państwowych, która odbędzie się 31 lipca w Parku Wolności przy Muzeum.

1 sierpnia o godz. 17 mieszkańcy Warszawy tradycyjnie zatrzymają się, by oddać hołd powstańcom.

Ponadto przygotowano także gry miejskie i akcje społeczne na terenie całej Warszawy, spotkania edukacyjne i marsz pamięci, który odbędzie się 5 sierpnia. Upamiętni mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego. Marsz przejdzie ulicami Woli w kierunku Parku Powstańców Warszawy i zakończy się zapaleniem zniczy.

O godzinie "W"TVN24
wideo 2/4

kw/ran