"Jestem przestrzeń". Powstańcze wiersze w Parku Wolności


Wiersze Anny Świrszczyńskiej, poetki i uczestniczki Powstania Warszawskiego wybrzmiały w długo oczekiwanym koncercie Moniki Borzym. Wokalistka zaśpiewała w Parku Wolności z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Koncert był transmitowany na antenie TVN24.

Wiersze poetki Anny Świrszczyńskiej znalazły się na płycie "Jestem przestrzeń", nagranej właśnie przez Monikę Borzym. Piątkowy koncert był oficjalną premierą krążka. Na scenie, oprócz jazzowej wokalistki, wystąpił również Wojciech Waglewski.

Koncert odbył się w Parku Wolności, na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Montowanie sceny i przygotowywanie miejsc dla widzów trwało tutaj cały dzień. Tak, aby o godzinie 21 (o której zaczął się występ) wszystko było dopięte na ostatni guzik.

I było. Jak mówiła reporterka TVN24 Daria Górka, planów nie pokrzyżował deszcz ani ciemne chmury, które zbierały się nad muzeum po południu. Publiczność dopisała.

Niespotykana współpraca

Piątkowy koncert to efekt niespotykanej współpracy artystycznej poetki, sanitariuszki i uczestniczki Powstania Anny Świrszczyńskiej, reżyserki teatralnej Agnieszki Glińskiej i wspominanej już jazzowej wokalistki Moniki Borzym.

Trzy kobiety odnalazły siebie za sprawą Glińskiej (historię tej znajomości opisywaliśmy już szeroko na tvnwarszawa.pl). Reżyserka sięgnęła po poezję Świrszczyńskiej mniej więcej rok temu, pracując nad spektaklem, pt.: "Gdzie Ty idziesz dziewczynko", który przygotowywała dla Muzeum Powstania Warszawskiego.

Po przeczytaniu utworów poetki, jak sama przyznała, "doznała olśnienia". - Są zdecydowanie za mało znane. Świrszczyńska to wybitna, wielka, fenomenalna, polska poetka, która przeżyła cały XX wiek, była również uczestniczką Powstania Warszawskiego. To wiersze głęboko przejmujące, opowiadające świat z kobiecej perspektywy, niepretensjonalne, nieegzaltowane, proste i komunikatywne - mówiła przed kilkoma dniami w TVN24 Glińska.

Poezja od razu do mnie dotarła

Reżyserka nie chciała poprzestać jedynie na zauroczeniu poezją. Chciała wiersze przekazać dalej, pokazać szerszej publiczności, z czym udała się do Jana Ołdakowskiego, dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego. Ten podzielił entuzjazm, a w projekt postanowił zaangażować Monikę Borzym.

Wokalistki również nie trzeba było długo przekonywać do współpracy. - Ta poezja od razu do mnie dotarła i było to duże zaskoczenie, bo nigdy nie byłam fanką poezji. Kiedy poznałam Agnieszkę Glińską i ona mi podsunęła pod nos kilka wierszy Świrszczyńskiej, zyskałam dwie przyjaciółki jednocześnie - przyznała, goszcząc w programie "Wstajesz i Wiesz" na antenie TVN24.

Muzykę do wierszy skomponował Mariusz Obijalski. W ten sposób nagrano płytę "Jestem przestrzeń", którą można było nabyć podczas piątkowego koncertu.

Program obchodów 73. rocznicy

Występ Borzym wraz z wystawą "1000 pamiątek. Dary z lat 2007-2017", którą otworzono na antresoli muzeum, rozpoczął obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania. Uroczystości z tej okazji będą trwały do 6 sierpnia.

Ważnych punktem obchodów będzie spotkanie powstańców z prezydentem Andrzejem Dudą oraz prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz i uroczystość nadania odznaczeń państwowych, która odbędzie się 31 lipca w Parku Wolności przy Muzeum.

1 sierpnia o godz. 17 mieszkańcy Warszawy tradycyjnie zatrzymają się, by oddać hołd powstańcom.

Ponadto przygotowano także gry miejskie i akcje społeczne na terenie całej Warszawy, spotkania edukacyjne i marsz pamięci, który odbędzie się 5 sierpnia. Upamiętni mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego. Marsz przejdzie ulicami Woli w kierunku Parku Powstańców Warszawy i zakończy się zapaleniem zniczy.

[object Object]
O godzinie "W"TVN24
wideo 2/4

kw/ran

Pozostałe wiadomości

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Mężczyzna zabity nożem na Nowym Świecie. Zatrzymali trzech, skazali dwóch

Mężczyzna zabity nożem na Nowym Świecie. Zatrzymali trzech, skazali dwóch

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na trasie A2 zderzyły się dwa auta osobowe oraz tir. Dwie osoby są badane w karetce. Są utrudnienia w ruchu.

Zderzenie trzech samochodów na A2. Utrudnienia

Zderzenie trzech samochodów na A2. Utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24

W miejscowości Polaki koło Siedlec kierowca białoruskiego autobusu stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu. Początkowo służby informowały o pięciu osobach zabranych do szpitala. Ostatecznie bilans rannych wzrósł do siedmiu.

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym ze sklepów na warszawskim Bemowie doszło do awantury. 34-letni mężczyzna groził sprzedawcy, że go zabije, ponieważ ten miał mu sprzedać nieświeże jedzenie. Agresywny klient zdemolował sklep. Został zatrzymany i objęty policyjnym dozorem.

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-latka była poszukiwana do odbycia kary więzienia. W domu, gdzie miała przebywać, zatrzymano jej 23-letniego brata podejrzanego o posiadanie znacznych ilości narkotyków. Mężczyzna został aresztowany.

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie będzie można oglądać "Wiejskie chaty pośród drzew". Pod tą nazwa kryje się jedyny obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zasobach. Jego autentyczność potwierdzili m.in. eksperci Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Źródło:
PAP

Na budowie bemowskiego odcinka drugiej linii metra dokonano archeologicznego odkrycia. Odnaleziono fragmenty wiejskiej chałupy z czasów Jagiellonów, ceramikę kuchenną i ekskluzwną czy kości zwierzęce. Znaleziska to ślady podwarszawskich osad, które funkcjonowały tu w XV wieku.

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Bulwary od Wybrzeża Kościuszkowskiego po Gdańskie są zabytkiem. Nie przejęło się tym trzech młodych mężczyzn, którzy postanowili pokryć sprayem aż dziewięć metrów muru. Na widok strażników miejskich zaczęli uciekać.

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Akademia Pedagogiki Specjalnej, która dzierżawi domki na Osiedlu Przyjaźń, nakazała studentom opuścić akademiki do 9 maja, czyli jeszcze w trakcje trwania semestru letniego. W sprawie interweniowali stołeczna radna i ratusz. Urzędnicy zapewnili, że studenci mogą podpisać trzymiesięczną umowę z miastem. To uratuje ich przed wyprowadzką tuż przed sesją egzaminacyjną.

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do 87-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku. Przekonywał, że jej pieniądze są zagrożone, a on ma je ochronić. Zmanipulowana podczas rozmowy 87-latka z Bielan, przekazała oszustom oszczędności swojego życia. Straciła 160 tysięcy złotych.

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl