Jest zimno i śmierdzi. Fatalne powietrze w stolicy

TVN Warszawa

Smog w WarszawieTVN24
wideo 2/2

Od rana warszawiacy muszą przygotować się na fatalną jakość powietrza. Termometry pokazują kilka stopni poniżej zera a stacje pomiarowe znacznie zwiększone poziomy szkodliwych pyłów.

O złym stanie powietrza we wtorek ostrzega ratusz.

Fatalne powietrze w centrum

"Zostawcie samochody na parkingu i przesiądźcie się do komunikacji miejskiej. Unikajcie długotrwałego przebywania na dworze i wietrzenia pomieszczeń, zrezygnujcie z aktywności fizycznej na zewnątrz i z palenia w kominkach" – napisali urzędnicy. Zwiększony poziom szkodliwych pyłów pokazują również stacje pomiarowe inspektoratu ochrony środowiska. Słaba sytuacja jest w centrum – poziom pyłu PM2,5 wynosi 147 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3) przy normie 25 µg, czyli przewyższa o około 600 procent. Z kolei PM 10 – 162, gdy norma wynosi 50 µg. Nie lepiej jest na Targówku. Tam PM 10 jest na poziomie 180 µg/m3, a PM 2,5 137. Nieco lepsza sytuacja jest na Ursynowie. W południowych rejonach miasta PM 10 plasuje się na poziomie 139, a PM 2,5 103. Ze złą jakością powietrza muszą zmagać się również mieszkańcy okolic Warszawy, zwłaszcza Otwocka, Legionowa i Piastowa.

WIĘCEJ O JAKOŚCI POWIETRZA CZYTAJ NA TVNMETEO.PL

Jak się chronić?

Przebywanie na dworze podczas dni ze złą jakością powietrza jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Szczególnie narażone są osoby starsze, chore, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Jeżeli tylko jest to możliwe, zaleca się im, żeby nie wychodzili z domu. Zdrowi dorośli powinni zaś powstrzymywać się od aktywności fizycznej na otwartym powietrzu.

ran/mś