Jest zgoda wojewody na lokalizację pomnika Lecha Kaczyńskiego

Warszawa

Google MapsLokalizacja pomnika

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał zgodę na lokalizację pomnika Lecha Kaczyńskiego przed budynkiem Garnizonu Warszawa, naprzeciwko Placu Piłsudskiego - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka wojewody.

Jak wyjaśniła Ewa Filipowicz, decyzja lokalizacyjna została wydana na wniosek społecznego komitetu budowy pomników smoleńskich. Rzeczniczka dodała, że teren, na którym ma stanąć pomnik, to działka należąca do Skarbu Państwa.

Figura na cokole

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, który jest członkiem społecznego komitetu, powiedział w sobotę, że pomnik upamiętniający Lecha Kaczyńskiego "w tej chwili jest wykonywany". Wyjaśnił, że ten pomnik będzie odlany z brązu, a jego odsłonięcie planowane jest na jesień.

To klasyczna figura na cokole. Zgodnie z zapowiedziami Sasina, ma liczyć łącznie siedem metrów wysokości (trzy i pół metra - figura i trzy i pół - cokół). Autorami projektu są Stanisław Szwechowicz i Jan Raniszewski.

Jako pierwsze informacje o decyzji wojewody w sprawie lokalizacji pomnika podało radio RMF FM.

Tak mógłby wyglądać pomnik Kaczyńskiego przed Dowództwem Garnizonu Warszawa
Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

O tym, że pomnik Lecha Kaczyńskiego stanie przed domem Bez Kantów pisaliśmy na tvnwarszawa.pl już w styczniu. Miesiąc później nasze informacje potwierdził w wywiadzie radiowym Jacek Sasin, przewodniczący społecznego komitetu budowy monumentów.

Pomnik ofiar katastrofy

Tymczasem kilkadziesiąt metrów dalej trwa już budowa pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Monument powstaje na pasie zieleni między placem Piłsudskiego, a ulicą Królewską. Prace odbywają się pod dużym białym namiotem, który ustawiono miesiąc temu.

Budowa pomnika smoleńskiego postępuje
TVN24

PAP/kw