Jest wniosek o honorowe obywatelstwo Warszawy dla Pawła Adamowicza

Warszawa

W czwartek odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Warszawy w sprawie pośmiertnego przyznania honorowego obywatelstwa prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi.

Decyzję o zwołaniu nieplanowanej wcześniej sesji przekazała przewodnicząca Rady Miasta.

- W czwartek odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Warszawy w sprawie przyznania honorowego obywatelstwa prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi - przekazała w rozmowie z PAP szefowa Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska.

Wniosek o sesję wystosował prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Paweł Adamowicz zmarł w szpitalu w poniedziałek. Trafił tam w niedzielę wieczorem po ataku nożownika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Projekt uchwały

W środę po południu w Biuletynie Informacji Publicznej Rady Warszawy pojawił się projekt uchwały w sprawie nadania wyróżnienia tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska. Pod projektem uchwały podpisał się prezydent stolicy.

W uzasadnieniu projektu przypomniano, że w ostatnich wyborach samorządowych Adamowicz został po raz szósty wybrany na prezydenta miasta. Podkreślono też jego zaangażowanie w działanie kilku międzynarodowych organizacji działających na rzecz rozwoju demokracji w pozaunijnej Europie, m.in. Komitecie Regionów UE.

Stołeczni radni podkreślili również, że prezydent Gdańska działał na rzecz rozwoju polskich metropolii, pracując razem z przedstawicielami miasta stołecznego Warszawy, na rzecz Unii Metropolii Polskich czy Związku Miast Polskich. "Jego doświadczenia i pomysły w zakresie współpracy między polskimi miastami stanowią inspirację do dalszych prac nad umacnianiem samorządności w Polsce" - podkreślili radni.

"Pan Paweł Adamowicz - razem z m.st. Warszawą - prowadził politykę zerowej tolerancji dla uprzedzeń, ksenofobii i antysemityzmu. Uczestniczył, obok prezydenta m.st. Warszawy jako jedyny Polak w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w trakcie konferencji prezydentów miast europejskich poświęconej pomocy uchodźcom" - głosi uzasadnienie uchwały.

Radni PiS poprą uchwałę

Politycy warszawskiego klubu Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli, że poprą inicjatywę przyznania Adamowiczowi Honorowego Obywatelstwa m. st. Warszawy.

"Radni klubu Prawa i Sprawiedliwości będą oczywiście obecni na sesji zwołanej na wniosek @trzaskowski. Prezydent Paweł Adamowicz zginął tragicznie podczas pełnienia swojego urzędu, poprzemy wniosek o przyznanie mu Honorowego Obywatelstwa m. st. Warszawy" - poinformowało na Twitterze stołeczne PiS.

Księga kondolencyjna

We wtorek w stołecznym ratuszu wyłożono księgę kondolencyjną poświęconą pamięci Pawła Adamowicza. Jako pierwszy wpisał się do niej właśnie prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

"Żegnam Pawła Adamowicza. Samorząd był jego powołaniem, a Gdańsk jego pasją. Innego prezydenta Gdańska nie pamiętam - zawsze uśmiechnięty, uczynny i blisko ludzi. Będzie nam go brakować" - napisał w księdze Rafał Trzaskowski.

W komunikacie ratusza podkreślono, że "w kolejne dni żałoby w stolicy, w środę i czwartek (16 i 17 stycznia), warszawiacy będą mogli dokonywać wpisów do księgi w godz. 8.30-18.00".

Księga została wyłożona w sali 131 na pierwszym piętrze ratusza.

Transmisja uroczystości pogrzebowych

Uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska będą transmitowane w stolicy. Jak informuje ratusz, w sobotę o godzinie 12 na placu Zamkowym zostanie ustawiony ekran umożliwiający mieszkańcom Warszawy obejrzenie transmisji nabożeństwa pogrzebowego.

W Gdańsku uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w czwartek o godzinie 15 od uroczystej sesji rady miasta. Od godziny 17 trumna prezydenta będzie wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności. Mieszkańcy będą mogli pożegnać się z nim przez 24 godziny. W piątek w pochodzie ulicami miasta trumna zostanie przeniesiona do Bazyliki Mariackiej.

Paweł Adamowicz spocznie w Bazylice Mariackiej.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

Po zabójstwie prezydenta Gdańska ulicami Warszawy przeszła manifestacja:

"Dziś właściwie nie ma słów na to, co się stało"TVN24
wideo 2/2

PAP/pm